Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Pikpamjet ekstreme të partive politike i shërbejnë tensionit në rritje me Turqinë

Pikpamjet ekstreme të partive politike i shërbejnë tensionit në rritje me Turqinë

Vërejtjet e Mark Rutte gjatë të drejtuara mirë, të shtënë për të shtënë regjistruar, tregojnë propagandë të Vizitorë të verës, e kanë bërë qeverinë turke të zemëruar. Rutte tha të dielën mbrëma gjatë programit për OJF 1 se holandezët turq që Reporter NOS do ta kishte bërë të pamundur, që të lejohet të gënjejë. Diçka përgjatë vijave të 'Pleur op' në Hagenees. Se turqit reagojnë të zemëruar, sigurisht, i takojnë shkrimit; shkrimi që duhet të çojë në marrjen e Turqisë nga Evropa. Turqit duhet të ndjehen të zhgënjyer nga qeveritë e vendeve evropiane në mënyrë që të jenë në gjendje të shtyjnë përpara sa më legjitimisht të jetë e mundur. Zhgënjimi i turqve pastaj shkon në çështje të tilla si njohja e gjenocidit armen nga Gjermania dhe jo sa duhet të bashkëpunojnë në luftën kundër terrorit 'feto "(si turqit e kanë quajtur mbështetësit Fethullah Gylen).

Deklarata e Mark Rutte gjatë Zomergasten të OJF-ve ka prodhuar një përgjigje nga Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë. Zëdhënësi Tanju Bilgiç tha se në vijim [citaat] "Fjalët e Ruttit me rrezik të abuzimit nuk përshtaten me një kryeministër. Ishte një ngjarje personale, një veprim që ne nuk e aprovojmë në asnjë mënyrë, midis gazetarit dhe disa të tjerëve. Fjalët përkatëse të Rutte mund të keqpërdoren duke bërë një shprehje të përgjithshme kundër të gjithë holandezëve turq. Ne u bëjmë thirrje autoriteteve holandeze që të mos marrin qëndrime të gabuara dhe ekskluzive ndaj turqve në Holandë. Ne i kërkojmë autoriteteve të jenë konstruktive kundër anëtarëve të komunitetit turk që ushtrojnë të drejtat e tyre demokratike në kuadër të sistemit ligjor."Fjalët diplomatike me të vërtetë vetëm mesazhin 1 ...

...

Të gjitha aksionet 0
468 ad
GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër