Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Sulmi tomahawk ndaj Sirisë bazuar në sulmin gazi të flamurit sarin?

Sulmi tomahawk ndaj Sirisë bazuar në sulmin gazi të flamurit sarin?

Javën e kaluar bota u befasua nga një performancë në dukje shumë e saktë nga presidenti amerikan Trump në një sulm me gaz helmues nga ushtria siriane kundër popullit të vet në krahinën Idlib. Ku nën Balkenende kabinetit 1 2003 sulmi holandeze shteti Bush dhe Blair në Irak ende mbështetur dhe 2016 u bë e qartë se ky sulm ishte i bazuar në gënjeshtër provuar të armëve të shkatërrimit në masë "(shih këtu), të gjithë duket se janë duke u kopshtarizuar në të njëjtin mashtrim. Çka është vërtetuar nga sulmi i gazit Sarin 4 në prill kur SHBA filluan raketat me çekan në Siri me tomahawk e saj? Asgjë në të gjitha ende! Sulmi u krye thjesht para se të ekzistonte ndonjë 1 i pavarur (për atë që ajo fjalë është ende e vlefshme) hetimi i sulmit është kryer.

Mediat perëndimore pohojnë se Rusia argumenton se forca ajrore siriane vend magazinimi i terroristëve bombarduar, në të cilën sarin do të ishte ruajtur. Kjo do të ishte shkaku i viktimave civile. Ajo që duket është se kjo është vetëm një deklaratë nga profesori rus Jamal Wakeem, duke punuar në një universitet libanez. Deklarata nuk është pra një deklaratë zyrtare nga shteti rus ose nga qeveria siriane. Në këtë mënyrë një histori së shpejti do të udhëheqë jetën e vet. Rusia pretendon pikërisht se në rajonin Idlib nuk është kryer asnjë bombë.

Sot ne jemi mësuar të besojmë menjëherë se është e vërtetë kur diçka del në lajme. Ne shohim imazhe të viktimave sarin dhe mendojmë: "Mirë, Assad është një tiran i rrezikshëm. Bombë që tregton!"Dhe pikërisht kjo është vendosur mendja në të cilën mediat kanë pasur për të na sjellë përmes viteve të tyre të metodave të programimit. Ne fjalë për fjalë nuk e pyesim asgjë më tepër. Mendimi logjik nuk është diçka që duhet të bëni kur mediat sjellin diçka; ju thjesht duhet t'i besoni ato. Nëse nuk e bëni këtë, atëherë ju jeni një 'mendimtar komploti'. Vulë në dhe jashtë. Kjo është arsyeja pse ne nuk guxojmë të marrim parasysh logjikën më të thjeshtë. Ne shohim fotografi të zemrës dhe imazhe dhe menjëherë besojmë historinë. Emocioni stimulohet dhe askush nuk guxon të dyshojë në ligjëratën zyrtare. Pas të gjitha, është e tmerrshme për viktimat. Dhe kjo është edhe ajo. Megjithatë, pyetja është nëse ne kemi kryerësin e duhur.

Gjithashtu nën administratën e Obamës është folur për ...

Të gjitha aksionet 0
468 ad
GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër