Tags: 3D

Organet e shtypura nga ADN-ja e trupit janë një fakt: shih këtu zemrën e parë të shtypur 3D

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Prill 2019 2 Comments
Organet e shtypura nga ADN-ja e trupit janë një fakt: shih këtu zemrën e parë të shtypur 3D

Jo, nuk është një lajm i rremë, shkenca është aq sa parashikohet rregullisht këtu në këtë faqe interneti. Zemra e parë e shtypur 3D është një fakt. Shkencëtarët nga Izraeli kanë arritur të shtypin një zemër nga ADN-ja e tyre. Zemra e treguar në videon më poshtë mund të jetë atëherë ajo e madhësisë së një [...]

Vazhdo leximin »

Cilat janë dimensionet, çfarë është vetëdije, si është ndërtuar realiteti ynë dhe sa dimensionet janë atje?

paraqitur në SIMULIMI by në 14 Tetor 2018 22 Comments
Cilat janë dimensionet, çfarë është vetëdije, si është ndërtuar realiteti ynë dhe sa dimensionet janë atje?

Brenda botës sonë 3-dimensionale, të paktën bota si ne shohin me sy 3D tonë, ne mund të përcaktojë dimensionet matematikisht, por ajo që për dimensionet shpirtërore? Çfarë nënkupton koncepti i dimensionit në botën shpirtërore apo fetare? Në këtë artikull do të gjeni një shpjegim të detajuar dhe unë bast që ju [...]

Vazhdo leximin »

Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Qershor 2018 3 Comments
Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë?

Vetëm për shkak se ndonjëherë na kalon, mund të jetë po aq interesante që të hedhim një vështrim më të afërt në gjendjen teknologjike të çështjeve. Jo të gjithë marrin vështërsi për të parë filma, kështu që shpesh nuk kemi asnjë ide se çfarë qëndron në aspektin e teknologjisë. Për shembull, nëse i them njerëzve se shtëpitë [...]

Vazhdo leximin »

Pse Philip Nitschke / Dr. Makina vetëvrasëse Sacro e vdekjes është e rrezikshme për jetën

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 4 Dhjetor 2017 6 Comments
Pse Philip Nitschke / Dr. Makina vetëvrasëse Sacro e vdekjes është e rrezikshme për jetën

Më 28 Tetor 2017 u prezantua në Nieuwsuur de Sacro, një makinë vetëvrasëse me printim 3D nga mjeku australian Philip Nitschke. Përveç kësaj ne mund të presim për futjen e pilulës vetëvrasëse, kjo makinë duket se ofron një zgjidhje të këndshme për njerëzit që duan t'i japin fund (dhe për tenxhere AOW të papërballueshme). [...]

Vazhdo leximin »

Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

paraqitur në FILOZOFIK by në 26 Tetor 2015 2 Comments
Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

Javën e kaluar diskutova mundësinë e jetesës në një botë virtuale, ku bëra një referencë për vëzhgimet shkencore, të tilla si përshkrimi i universit me teorinë e vargut (teoria e vargut) që sillet sipas kodit kompjuterik (shih këtu). Unë gjithashtu diskutova mundësinë e një simulimi brenda një simulimi. Kjo kuptohet më mirë nga [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër