Etiketa: demokracia

Debati i parashikuar i Forumit për Demokraci (FvD)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 19 gusht 2019 2 Comments
Debati i parashikuar i Forumit për Demokraci (FvD)

Në 13 Qershor unë shkrova një artikull me titullin 'Prishja e kontrolluar e markës' e drejtë ', Trump, Brexit (dhe gjithçka që lidhet me të) ka filluar'. Në fakt, jo shumë ka ndryshuar. Prishja e kontrolluar e markës së saktë të konstruktuar saktësisht është në lëvizje të plotë me […]

Vazhdo leximin »

Largimi i Henk Ottenit në Forum për Demokraci (Fvd) është kaq i parashikueshëm

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 Prill 2019 11 Comments
Largimi i Henk Ottenit në Forum për Demokraci (Fvd) është kaq i parashikueshëm

Mashtrimi politik po bëhet gjithnjë e më i parashikueshëm. Ju pothuajse hani këpucët tuaja kur shihni gjithë brengën për largimin e Henk Ottenit. Çdokush që ka lexuar këtu për një kohë mund të zbulojë se Forumi për Demokraci (FvD) është nisur nga Instituti Clingendael. Pra, kjo është një parti mbretërore spin doktor e të cilit këmbët [...]

Vazhdo leximin »

Thierry Baudet do ta bëjë Holandën përsëri të shkëlqyer! Me të vërtetë!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 27 Mars 2019 10 Comments
Thierry Baudet do ta bëjë Holandën përsëri të shkëlqyer! Me të vërtetë!

Është mjaft mbresëlënëse dhe njëkohësisht mjaft e dukshme se si mjekët e spinimit vënë në fushën e forcës së majtë përballë tensionit të lartë në ditët e fundit. Të ashtuquajtura fyerje përgjatë vijave të "Volkert ku jeni?" A ka atëherë [...]

Vazhdo leximin »

Thierry Baudet Forum për Demokraci (FvD) "Owl e Minerva përhap krahët e saj"

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 21 Mars 2019 34 Comments
Thierry Baudet Forum për Demokraci (FvD) "Owl e Minerva përhap krahët e saj"

Në prezantimin e fjalimit të fitores së tij nga mbrëmë, Thierry Baudet tha mbrëmë: "Owl Minerva përhap krahët e tij në mbrëmje". Ndërkohë, fjalimi bombastik ka marrë shumë vëmendje dhe kritika, por pak njerëz ndoshta e shohin fundin e dyfishtë të këtij fjalimi për atë që ia vlen. Kuptimi i vërtetë i informacionit të ofruar nga [...]

Vazhdo leximin »

Ju duhet ta lexoni këtë në heshtje ka një mësim të vërtetë në jetë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Mars 2019 7 Comments
Ju duhet ta lexoni këtë në heshtje ka një mësim të vërtetë në jetë

Ne do të flasim për politikën sot: demokracinë. Është koha që njerëzit të fillojnë të shohin se demokracia nuk ekziston. Është një farsë; një mashtrim i aktorëve të trajnuar mirë; këmbët dhe maskat në të njëjtën fytyrë që mbajnë vetëm pamjen e demokracisë. Çfarë bëjnë tashmë vendet perëndimore [...]

Vazhdo leximin »

Pak në lidhje me traktatin e Marrakeshit: Kutzooi!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Dhjetor 2018 4 Comments
Pak në lidhje me traktatin e Marrakeshit: Kutzooi!

Unë e di, unë jam pak vonë, por kam dashur të lërë hype të shkojnë nga. Për disa javë ne kemi qenë të rrahur për të ndaluar traktatin e Marrakesh dhe pastaj të gjitha vazhdojnë vetëm. Ne e dinim paraprakisht. Për fat të mirë, ende mund të kemi zgjedhjet e para të dhomës në [...]

Vazhdo leximin »

Çështja e 'heqjes së tatimit në burim të dividendit' (Mark Rutte) dhe duke marrë parasysh edhe mashtrimin politik

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 29 Prill 2018 3 Comments
Çështja e 'heqjes së tatimit në burim të dividendit' (Mark Rutte) dhe duke marrë parasysh edhe mashtrimin politik

Është një provë e mirë për korrespondentin politik të ndieshëm që fjala 'korrespondent' nënkupton që mendimi juaj është i qëndrueshëm ose 'në marrëveshje' me politikën. Kjo është arsyeja pse 'korrespondenti' është një fenomen interesant në gazetari. Ju dëgjoni ata thonë se ndonjëherë, ata lexuesit e lajmeve në lajme ose Nieuwsuur: "Ne [...]

Vazhdo leximin »

Sapuni i debatit elektoral në zgjedhjet komunale në Bar: Thierry Baudet dhe aktorët e tjerë në avull

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 10 Shkurt 2018 10 Comments
Sapuni i debatit elektoral në zgjedhjet komunale në Bar: Thierry Baudet dhe aktorët e tjerë në avull

Shpeshherë është përmendur këtu në faqe se politikanët janë vetëm aktorë që kryejnë një lojë për t'ju dhënë iluzionin e zgjedhjes. Thierry Baudet ishte rrjeti i ri i sigurisë për mendimtarët kritik; të stërvitur mirë dhe të nisur nga instituti i vetë Clingendael i familjes mbretërore. Për çdo ngjyrë, erë dhe shije në shoqëri [...]

Vazhdo leximin »

Kabineti i demokracisë Rutte III nuk ekziston më

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 nëntor 2017 6 Comments
Kabineti i demokracisë Rutte III nuk ekziston më

Referendumi këshillimor shkon në plehra, sepse asgjë nuk ka ndodhur me të dhe ligji i tërheqjes (ose 'përgjimi i ligjit') thjesht hyn në fuqi. Megjithëse është bërë sikur gjithçka që është ende e vështirë dhe sikur të ketë një komision të mirë mbikëqyrës, mund të themi se serverët e Big Data [...]

Vazhdo leximin »

Martin Vrijland interviston Sean Hross për mënyrën se si elita faraonike kontrollon botën

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 31 Mars 2016 18 Comments
Martin Vrijland interviston Sean Hross për mënyrën se si elita faraonike kontrollon botën

Në një intervistë nga Martin Vrijland me Sean Hross në 31 Mars çështje 2016 rëndësishme janë diskutuar. Sean Hross është një historian dhe fillimisht nga Afrika e Jugut. Më parë kam intervistuar atë 25 Maj 2015. Informacioni i Seanit është thelbësor për të kuptuar gjithçka që bëjmë sot [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër