Tag: google

Pse frika e vdekjes është gënjeshtra më e madhe e të gjitha kohërave

paraqitur në SIMULIMI by në 15 Tetor 2018 11 Comments
Pse frika e vdekjes është gënjeshtra më e madhe e të gjitha kohërave

Shpesh dëgjon se vdekja është një iluzion. Në fakt, koha është një iluzion. Kjo është thënë nga shumë njerëz, por askush nuk mund ta bëjë atë të prekshëm, dhe përveç kësaj, përjetojmë kohën dhe frika nga vdekja është shumë e rëndësishme për sistemet tona të besimit. Pas leximit [...]

Vazhdo leximin »

Censura e Google Adsense, prandaj bëhuni anëtar për të vazhduar leximin e artikujve

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 1 Mars 2018 5 Comments
Censura e Google Adsense, prandaj bëhuni anëtar për të vazhduar leximin e artikujve

Muajin e kaluar tregova se kjo faqe mund të vazhdojë me numrin minimal të anëtarëve të 200. Ky numër ende nuk arrihet përkundër mijëra lexuesve në ditë. Në ndërkohë, unë marr email nga Google Adsense pothuajse çdo ditë që unë shkelin politikat e tyre (shih screenshot më poshtë). Referenca është bërë për një politikë [...]

Vazhdo leximin »

Si do të njohë saktësisht se ku jeni, çfarë bëni, blejni dhe sillni

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 30 Shtator 2017 9 Comments
Si do të njohë saktësisht se ku jeni, çfarë bëni, blejni dhe sillni

Shteti do të dijë saktësisht se ku jeni, kush jeni, çfarë mbani, atë që hani, sa jeni të shëndetshëm dhe me kë dhe me çfarë komunikoni. Ekziston një marrëdhënie mes të gjitha atyre të dhënave të mëdha, telefonit tuaj celular, ndërtimit të rrjeteve 5G, rrudhave junk në makinat e holla, sende ushqimore, tregjet dhe [...]

Vazhdo leximin »

'Horizon Zero Dawn' nga kompania e lojërave të lojrave të Guerrilës të Amsterdamit 1e hap drejt realitetit të shtuar

paraqitur në FILOZOFIK by në 11 Korrik 2017 6 Comments
'Horizon Zero Dawn' nga kompania e lojërave të lojrave të Guerrilës të Amsterdamit 1e hap drejt realitetit të shtuar

Programi televiziv VPRO Tegenlicht dërgoi një program në 16 pril 2017 me titullin 'Të gjithë në lojë'. Një emër i zgjedhur mirë, sepse dokumentari ishte një shembull i mirë se si gjithnjë në rritje numri i miliona publikëve në botë po humbasin veten në lojëra. Këto lojëra po bëhen më realiste dhe janë transformuar ngadalë nga 'lineare', [...]

Vazhdo leximin »

Si Facebook zbaton gjithnjë e më shumë censurë dhe kontroll dhe çfarë të bëjë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Korrik 2017 13 Comments
Si Facebook zbaton gjithnjë e më shumë censurë dhe kontroll dhe çfarë të bëjë

Ishte e qartë se Facebook po bëhet rol gjithnjë e më të vendosur në atë që keni lexuar apo parë. Mediat roving i të ashtuquajturës "lajme të rreme", e cila qëllimisht faqet manipuluar u përdorur për ta krijuar këtë "lajm të rreme", së bashku me të dyshuar lajme ruse ndikimit dhe zgjedhjet (si në SHBA), me kusht alibinë përsosur për censurën shtetërore gjatë [...]

Vazhdo leximin »

Elon Musk biznesmeni i madh apo tabela e DARPA për njeriun cyborg të transhumanit?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Maj 2017 16 Comments
Elon Musk biznesmeni i madh apo tabela e DARPA për njeriun cyborg të transhumanit?

A është Elon Musk njeriu që mund të bëjë asgjë, super heroi i ri, sipërmarrësi amerikan i Ëndërrave të shekullit 21 ose thjesht tabela e DARPA për njeriun e planifikuar të qebapit transhuman? Nëse ju shikoni intervistat e tij, ai stomps kompanitë nga toka më shpejt se ju mund të zhvishem patate dhe pas disa hitches të vogla (për shkak të [...]

Vazhdo leximin »

Z. Efekti Smith dhe armiqësia spontane kur ballafaqohen me 'të menduarit e ndryshëm'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Maj 2017 44 Comments
Z. Efekti Smith dhe armiqësia spontane kur ballafaqohen me 'të menduarit e ndryshëm'

Kush kujton skenat nga trilogjia e filmit 'The Matrix' nga 1999, në të cilën çdo kalimtar mund të ndryshojë papritur në "agjent"? Që nga dita e fillimit të shkrimit, një fushatë e madhe ka filluar të më bëjë të zeza. Kjo manifestohet në faqet që të gjitha shpalosur pulpë për mua dhe [...]

Vazhdo leximin »

Transhumanizmi, çfarë është kjo dhe pse është kaq e rrezikshme tani?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 25 Prill 2017 15 Comments
Transhumanizmi, çfarë është kjo dhe pse është kaq e rrezikshme tani?

Ndërsa bota po mbahet e ëmbël me kërcënimin e luftës ndërmjet Amerikës dhe Koresë së Veriut, terrorit dhe veprimit politik, vazhdon treni i transhumanizmit. Ku imazhi i botës ngjyroset vazhdimisht nga menaxherët e perceptimit në media me një realitet të rremë në lidhje me luftën politike, krizën, terrorin dhe aktivitetet e tjera në skenën botërore, [...]

Vazhdo leximin »

Facebook do të përdorë inteligjencën artificiale për të vlerësuar se çfarë mund të lexoni

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Mars 2017 14 Comments
Facebook do të përdorë inteligjencën artificiale për të vlerësuar se çfarë mund të lexoni

Ku kemi parë më parë raporte se Facebook do të vinte kompanitë për të kontrolluar lajmet për autenticitetin, kompania tani gjithashtu njofton inteligjencën artificiale. Këto kompani tani e tutje janë ata që përcaktojnë se çfarë është e vërtetë apo jo. Supozoni se një kompani e tillë mendon se sulmet 911 nuk ishin një punë brenda, por [...]

Vazhdo leximin »

5G internet në të gjithë Holandën një dhuratë ose burgun tuaj digjital?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Dhjetor 2016 47 Comments
5G internet në të gjithë Holandën një dhuratë ose burgun tuaj digjital?

Do të ketë internet superfast për të gjithë vendin. Ashtu si gaz, ujë dhe dritë, qeveria promovon aksesin pa tel në rrjetin mbarëbotëror si një nevojë themelore. Kjo është ajo që Telegraaf po shkon për sot. Kush nuk dëshiron internet më të shpejtë tani? De Telegraaf raporton [quote] Jo vetëm duhet të ketë internet pa tel kudo dhe në çdo kohë, [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër