Etiketa: shoqëria

Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Korrik 2019 4 Comments
Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

Ju dëgjoni shumë njerëz që flasin për ndërgjegjen. Disa kërkojnë një mësues feje; të tjerët meditojnë ose praktikojnë yoga; të tjerët shkojnë në kishë ose angazhohen në ndonjë formë feje ose shpirtërore. Misteri i madh është se sa njerëz duket të jenë duke u përpjekur për të pastruar anijet e tyre dhe në ndërkohë ende në [...]

Vazhdo leximin »

Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments
Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin 'Efekti Lucifer'. Në artikujt e mi unë kam theksuar shpesh se historia dhe simbolizmi tregojnë se në një simulim Luciferian ne [...]

Vazhdo leximin »

Paul Jansen kryeredaktor Telegraaf: diktatori juaj i ri që harton legjislacionin TBS të tmerrshëm?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Maj 2019 0 Comments
Paul Jansen kryeredaktor Telegraaf: diktatori juaj i ri që harton legjislacionin TBS të tmerrshëm?

Kush Paul Jansen, kryeredaktor i De Telegraaf, mendon se ai është? Diktatori më i ri në Holandë që mendon se legjislacioni ynë i TBS duhet të ridizajtohet? Natyrisht, nëse duhet të besosh të gjitha raportimet (të cilat e njëjta gazetë sjellin dukshëm dhe zakonisht si të parën) dhe supozojnë se nuk është PsyOps (operacione psikologjike), atëherë [...]

Vazhdo leximin »

'Shoqëria që je ti' është thënia e famshme e Sire, por çfarë mund të bëni vërtet?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 11 Shkurt 2018 2 Comments
'Shoqëria që je ti' është thënia e famshme e Sire, por çfarë mund të bëni vërtet?

Unë nuk kam asnjë ide se çfarë viti ka qenë, por në të kaluarën, keni përdorur për reklama të Sire (reklamat shtetërore) në TV me titullin 'Shoqëria që je ti'. Mbaj mend Theo Maassen ajo dikur bëri një shaka në lidhje me të, por që është YouTube pashtershme, kështu që unë vetëm të bëjë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër