Tag: transhumanizmi

Pse transgjinori bëhet normë e re për shekullin 21 dhe heteroseksuali zhduket

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 12 gusht 2019 22 Comments
Pse transgjinori bëhet normë e re për shekullin 21 dhe heteroseksuali zhduket

Besoni apo jo, por njeriu heteroseksual do të shfaroset. Jo sepse kjo kalon nëpër procese natyrore dhe burrat dhe gratë nuk do të lindin më, por sepse bioteknologjia dhe ndikimi kimik do ta shpejtojnë këtë proces. Fakti që prodhimi i spermës matet në të gjithë botën është në vetvete […]

Vazhdo leximin »

Pse njerëzimi është tunduar të arrijë pavdekësinë dhe bashkimin me AI

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 30 Korrik 2019 14 Comments
Pse njerëzimi është tunduar të arrijë pavdekësinë dhe bashkimin me AI

Nëse lexojmë të gjitha sinjalet për ato që janë, atëherë shohim që bota po ndryshon me shpejtësi dhe se njeriu 2.0 është një fakt brenda viteve dhe 10 viteve. Ne do të përjetojmë tokën dhe universin 2.0 (dhe shumë versione të tjera) rreth 2045. Prandaj simbolika e ylberit kudo që ju […]

Vazhdo leximin »

Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Shkurt 2019 4 Comments
Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

Dokumentari më poshtë jep një përmbledhje të arsyeshme të mirë se si Luciferianizmi është bërë rrjedhë dhe gjithnjë e më shumë po shtyhet në industrinë e filmit dhe muzikës, por gjithashtu në seri në Netflix. Do të ishte e dobishme gjithashtu të merret parasysh se si programimi subliminal punon në gjithçka që njerëzit mendojnë [...]

Vazhdo leximin »

Arabia Saudite po bën hapin e parë të madh drejt qytetit të vërtetë të zgjuar dhe transhumanizmit me qytetin mega të Neom

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Tetor 2018 7 Comments
Arabia Saudite po bën hapin e parë të madh drejt qytetit të vërtetë të zgjuar dhe transhumanizmit me qytetin mega të Neom

Si i provokon njerëzit drejt transhumanizmit? Investoni 500 miliardë dollarë në një qytet të ri të teknologjisë së lartë, ku njerëzit mund të bëjnë karrierë në teknologji të reja dhe të gëzojnë të gjitha llojet e përfitimeve financiare dhe të tjera. Emri Neom do të thotë 'ardhmëri e re' dhe është një fjalë kombinuese e fjalës latine Neo, e cila qëndron për të reja dhe arabisht [...]

Vazhdo leximin »

Koha për t'u bërë cyborgs vërtetë!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 14 Shtator 2018 7 Comments
Koha për t'u bërë cyborgs vërtetë!

Nëse ju ndodheni të shikoni ekranin e iPhone tuaj ose Android: sipas Elon Musk ne jemi në të vërtetë tashmë cyborgs, por bandwidth e ndërfaqes me trurin tonë është ende pak i ulët (sepse ne tani duhet sytë dhe veshët tanë). Kjo mund të jetë më e shpejtë në të ardhmen e afërt me një ndërfaqe truri të [...]

Vazhdo leximin »

Tani që ne e dimë se çfarë është problemi, cila është zgjidhja?

paraqitur në NADENKERTJES, ANALIZA E LAJME by në 7 Dhjetor 2017 21 Comments
Tani që ne e dimë se çfarë është problemi, cila është zgjidhja?

Nëse keni qenë në këtë faqe për një kohë më të gjatë, ju mund të keni ardhur në përfundim se një numër i gjërave në botë nuk janë të drejta. Ju mund të keni zbuluar se lajmet shpesh bëhen dhe se termi "lajm i rremë" është krijuar për të marrë një monopol për atë që [...]

Vazhdo leximin »

A do të jetë njeri biokompjuter programueshëm për shkencën?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 nëntor 2017 15 Comments
A do të jetë njeri biokompjuter programueshëm për shkencën?

Më parë, unë u referova në teknologjinë CISPR dhe thirrjen e shtetit holandez për të bërë eksperimente me embrionet ligjërisht të mundshme. Me këtë, Hollanda nuk duket se dëshiron të mbetet prapa në zhvillimin ndaj personit të programueshëm. Teknologjia CISPR në thelb do të thotë që çdo pjesë e ADN-së mund të zëvendësohet [...]

Vazhdo leximin »

Nanoteknologjia "Nanotransfekcioni i indit" mund të riparojë qelizat e dëmtuara të trupit

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 11 gusht 2017 10 Comments
Nanoteknologjia "Nanotransfekcioni i indit" mund të riparojë qelizat e dëmtuara të trupit

Nuk është një lajm i rremë apo SciFi. Gjithashtu nuk është një teori konspiracioni, është një mesazh nga Qendra Mjekësore e OSU Wexner ose nga Qendra Mjekësore e Universitetit Shtetëror të Ohajos. Studiuesit e këtij universiteti, së bashku me Kolegjin e Shtetit Ohio të Inxhinierisë, kanë zhvilluar një teknologji të re që lejon trupin të riparojë veten, ashtu siç ishte. Indeksi [...]

Vazhdo leximin »

Robots në Facebook në tilt: AI dhe bioterrorizmi kërcënim për njerëzimin?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 1 gusht 2017 8 Comments
Robots në Facebook në tilt: AI dhe bioterrorizmi kërcënim për njerëzimin?

Dje kemi parë një raport që Facebook duhet të prishë para kohe ndërtimin e robotëve inteligjentë, të vetë-menduar. Robotët e inteligjencës artificiale kanë provuar se kanë zhvilluar ilegalisht gjuhën e tyre. Më parë kemi parë se Elon Musk (themeluesi i makinave Tesla dhe SpaceX) paralajmëroi se duhet të ketë rregullim në fushën e inteligjencës artificiale [...]

Vazhdo leximin »

Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 13 Korrik 2017 8 Comments
Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë?

Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë? Çfarë ndodh nëse transhumanistët si Ray Kurzweil Google dhe Michio Kaku (e njohur nga Discovery Channel) të marrin të barabartë dhe ne mund të zëvendësojë të gjitha qelizat biologjike mortore në trupin tonë nga qelizat nanoteknologji riprodhuar nga i cili të metat gjenetike që shkaktojnë sëmundje dhe vdekshmërisë, dashuria-programuara ? Pse [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër