Etiketa: eksperiment

Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments
Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin 'Efekti Lucifer'. Në artikujt e mi unë kam theksuar shpesh se historia dhe simbolizmi tregojnë se në një simulim Luciferian ne [...]

Vazhdo leximin »

Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 4 Mars 2019 1 Comment
Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

Microsoft Hololens 2 është një avancim i mrekullueshëm inovativ në fushën e Realitetit të Shtuar. Realiteti i shtuar është një shtresë dixhitale në lidhje me botën reale. Kjo është arsyeja pse syzet e Microsoft-it janë bërë nga materiale transparente, në kontrast me syzet e realitetit virtual që njohim për lojëra. Realiteti i shtrirë ka të ardhmen dhe që e di [...]

Vazhdo leximin »

Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 20 Janar 2019 6 Comments
Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

Megjithëse parashikimi i së ardhmes duket të jetë diçka për njerëzit si Nostradamus me shumë njohuri të astrologjisë, pothuajse të gjithë mund të parashikojnë të ardhmen pasi të shihni se si funksionon "loja". Për të filluar, tani është mjaft e vështirë për të filtruar të vërtetën e dëngla, sepse ajo është [...]

Vazhdo leximin »

Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

paraqitur në SIMULIMI by në 5 Janar 2019 9 Comments
Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

Çështja nga titulli do të jetë paksa e çuditshme për shumë njerëz gjithsesi. Ju mund të jeni të mjerë dhe kështu do të gjeni termin e përfundimit të kohës me kuptim të përkufizuar. A nuk e gjeni atë duke goditur sa njerëz arianë ende kanë një lloj sistemi besimi? Besimi në teorinë e evolucionit, për shembull. Po, edhe ky është një sistem besimi, sepse [...]

Vazhdo leximin »

Lexoni të gjitha rreth eksperimentit të dyfishtë të prerjeve dhe se si ne jetojmë në një simulim: qasje të hapur

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 gusht 2018 1 Comment
Lexoni të gjitha rreth eksperimentit të dyfishtë të prerjeve dhe se si ne jetojmë në një simulim: qasje të hapur

Për shumë njerëz, ideja që jetojmë në një simulim do të tingëllojë e çuditshme për veshët. Kjo është arsyeja pse ndoshta është më mirë që ta bëj provën e asaj deklarate në dispozicion për këdo që dëshiron ta lexojë atë. Nëse unë do të publikoja këto prova në formë librash, natyrisht do të duhet të blini librin. Mendova se kjo [...]

Vazhdo leximin »

A mund ta kontrollojmë rezultatin e këtij simulimi?

A mund ta kontrollojmë rezultatin e këtij simulimi?

Edhe pse unë kam një moshë shumë të re tashmë e kishte pasur për të bërë nuk besoj se një Perëndi të dashur, por sidomos u kthye në frikë, ajo magjeps mua se si miliarda njerëz janë të preokupuar me sistemin e tyre të besimit dhe le të përcaktojnë të gjithë jetën e tyre përmes. Tani jo vetëm është besimi në Zot, Allahu, Jezusi, [...]

Vazhdo leximin »

Universi është një simulim: të gjitha fetë, çdo sistem besimi është mashtrim

Universi është një simulim: të gjitha fetë, çdo sistem besimi është mashtrim

A e dini se çdo gjë që ju perceptoni materializohet vetëm kur ajo është vërejtur? Kjo tregon një eksperiment thuajse një shekullor të quajtur eksperiment i dyfishtë (hapja e dyfishtë). Fizikanët kuantikë në mbarë botën e kanë kryer këtë eksperiment qindra herë, sepse ajo çoi në kaq shumë mosbesim dhe në të njëjtën kohë në një habi të tillë të madhe. Është një zbulim që [...]

Vazhdo leximin »

Vetëcensura rreziku më i madh se censura e Facebook në lajme të rreme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 14 Janar 2017 7 Comments
Vetëcensura rreziku më i madh se censura e Facebook në lajme të rreme

Pasojat e zgjedhjeve amerikane dhe fitorja e Donald Trump duket se janë përdorur për një eksperiment shumë të gjerë social. Jo vetëm që zgjedhjet përdorën për të akuzuar Rusinë për sulmin e sistemeve kompjuterike, por edhe koncepti i "lajmit të rremë" po shtyhet përreth botës. Ndërkohë, rusët gjithashtu bënë një përpjekje [...]

Vazhdo leximin »

Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

paraqitur në INSULIME TË RI by në 24 Shkurt 2016 20 Comments
Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

Çdo gjë rreth jush, madje edhe vetë trupi juaj, krijohet vetëm kur e perceptoni atë. Kjo është një deklaratë mjaft e guximshme. Megjithatë, kjo deklaratë mbështetet nga zbulimet shkencore në fushën e fizikës kuantike. Fizikantët kuantik në mbarë botën kanë përsëritur testet e mëposhtme qindra herë, sepse ajo çoi në kaq shumë mosbesim dhe në të njëjtën kohë një habi të tillë të madhe. [...]

Vazhdo leximin »

Ndërveprimi midis njeriut dhe origjinës së tij

paraqitur në INSULIME TË RI by në 12 Qershor 2015 19 Comments
Ndërveprimi midis njeriut dhe origjinës së tij

Edhe pse njerëzit në bazë të shpjegimit tim të fizikës kuantike dhe "Experiment dyfishtë çarë" (shih këtu), përfundimi mund të jetë se unë kam një pamje determinist të jetës, ku çdo gjë është vetëm një projeksion dhe se njeriu është vetëm në gjendje të marrë "realitet" si për të projektuar një lloj holografik, është një [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër