Etiketë: Elon Musk

Kamera dhe truri i trurit bëjnë që njerëzit e verbër të shohin përsëri!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Korrik 2019 2 Comments
Kamera dhe truri i trurit bëjnë që njerëzit e verbër të shohin përsëri!

Kam shkruar për ndërfaqen e trurit me valë për disa kohë. Tregu nuk është ende aq larg sa çdo neuron është online, por 'pluhuri nervor' tashmë po zhvillohet. Një artikull teorik i kohëve të fundit nga Departamenti i Inxhinierisë Elektrike dhe Shkencave Kompjuterike dhe Helen Wills Instituti i Neuroshkencës, Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, përshkruan një koncept të sistemit të quajtur [...]

Vazhdo leximin »

Pse skynet, nanotech dhe vaksinat e Elon Musk do të kuptojnë Ascension

paraqitur në SIMULIMI by në 2 Tetor 2018 4 Comments
Pse skynet, nanotech dhe vaksinat e Elon Musk do të kuptojnë Ascension

Edhe pse Elon Musk duket se është tërhequr pak dhe sipas mendimit tim raportet e tilla kanë për qëllim kryesisht për të rritur më shumë miliarda nëpërmjet tregtimit të brendshëm, pozicioni i tij si një shtytës i teknologjisë DARPA është ende i pavlerë i rëndësishëm. Jo vetëm që do të tregojë tregun Musk në ndërfaqen e trurit komerciale, nëpërmjet [...]

Vazhdo leximin »

Elon Musk në lidhje me teorinë e simulimit, optimizmin dhe 'udhëtimin'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 10 Shtator 2018 3 Comments
Elon Musk në lidhje me teorinë e simulimit, optimizmin dhe 'udhëtimin'

Podkastet e Joe Rogan dhe Elon Musk, të cilat tani janë diskutuar në mbarë botën, përmbajnë disa deklarata interesante që mund të përshkruhen si 'të pakuptueshme' nga shumë njerëz. Gjithë vëmendja e medias, megjithatë, shkoi kryesisht për faktin se Musk mori një frymë të përbashkët. E cila është sigurisht stunt më të mirë të marketingut ndonjëherë, sepse kjo [...]

Vazhdo leximin »

A e shfrytëzoi ekipi i futbollit Thai shpellë gjatë marketingut për kompaninë Boring të Elon Musk?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Korrik 2018 6 Comments
A e shfrytëzoi ekipi i futbollit Thai shpellë gjatë marketingut për kompaninë Boring të Elon Musk?

Kur ndoqa lajmin për djemtë tajlandezë të një ekipi futbolli i cili mbërthyen në një shpellë në ditët e fundit, menjëherë më duhej të mendoj për Elon Muskun. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme për ju, por kjo ishte pikërisht ajo që mendova. Po të kisha shkruar vetëm rreth një orë më parë, [...]

Vazhdo leximin »

Kompania e Elon Musk, dantella neural e Neuralink do të vijë direkt nga DARPA (ashtu si interneti dhe smartphones)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 25 Mars 2018 9 Comments
Kompania e Elon Musk, dantella neural e Neuralink do të vijë direkt nga DARPA (ashtu si interneti dhe smartphones)

Dr. Justin Sanchez, drejtor i Zyrës së Teknologjive Biologjike të DARPA-s, e pranon hapur në prezantimin e mëposhtëm. Të gjitha teknologjitë që menduam se u konceptuan nga sipërmarrësit e Dreams amerikan vijnë direkt nga laboratori i kompleksit ushtarak indutrial; Laboratori i zhvillimit të Pentagonit DARPA. Dhe sigurisht, DARPA me sa duket vetëm dëshiron të ndihmojë njerëzimin, në mënyrë që të plagosurit [...]

Vazhdo leximin »

Pse ligji i tërheqjes do të jetë veçanërisht interesant nëse dantella nervore do të sjellë trurin tuaj në internet

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Mars 2018 11 Comments
Pse ligji i tërheqjes do të jetë veçanërisht interesant nëse dantella nervore do të sjellë trurin tuaj në internet

Për kërcënimin e inteligjencës artificiale (AI) për të ndaluar atje, por zgjidhja 1 tha Elon Musk, CEO i Space X dhe Tesla. Kjo zgjidhje është: të shkrihet me AI. Ai paraqet një lloj shtrese shtesë në krye të NeoCortex-it tonë për komunikimin midis trurit tonë dhe botës së jashtme (jashtë [...]

Vazhdo leximin »

Çfarë ka Bitcoin lidhur me 'singularitetin' dhe bashkimin me AI?

paraqitur në Bitcoin, ANALIZA E LAJME by në 28 nëntor 2017 15 Comments
Çfarë ka Bitcoin lidhur me 'singularitetin' dhe bashkimin me AI?

Kur ju së pari shkoni në fenomenin e "bitcoins", ju vijnë në një analizë të thjeshtë si kam dhënë në këtë artikull. Kjo mund të japë një ndjenjë themelore se çfarë është bitcoin ose cryptocurrency, por në fakt kjo ishte një përfaqësim shumë i thjeshtë i realitetit. Cryptocurrency është më shumë dhe ka gjithçka për [...]

Vazhdo leximin »

Elon Musk "AI do të fillojë luftën botërore 3, jo Korenë e Veriut"

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Shtator 2017 8 Comments
Elon Musk "AI do të fillojë luftën botërore 3, jo Korenë e Veriut"

Njeriu që fokusohet në AI, Elon Musk, paralajmëron kundër AI (artificiale inteligjente). A nuk ia vlen të studiojmë? Jo vetëm janë makinat Tesla dhe Space X raketa plotë e inteligjencës artificiale, por sidomos kompani të sapo krijuar Neuralink është një kompani që është e ndërthurur rëndë me zhvillimet UA. [...]

Vazhdo leximin »

Robots në Facebook në tilt: AI dhe bioterrorizmi kërcënim për njerëzimin?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 1 gusht 2017 8 Comments
Robots në Facebook në tilt: AI dhe bioterrorizmi kërcënim për njerëzimin?

Dje kemi parë një raport që Facebook duhet të prishë para kohe ndërtimin e robotëve inteligjentë, të vetë-menduar. Robotët e inteligjencës artificiale kanë provuar se kanë zhvilluar ilegalisht gjuhën e tyre. Më parë kemi parë se Elon Musk (themeluesi i makinave Tesla dhe SpaceX) paralajmëroi se duhet të ketë rregullim në fushën e inteligjencës artificiale [...]

Vazhdo leximin »

Amsterdam fillon me një mendim të bazuar në fjalën neutrale ndaj gjinisë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 Korrik 2017 43 Comments
Amsterdam fillon me një mendim të bazuar në fjalën neutrale ndaj gjinisë

Nuk është vetëm një axhendë e mafies së ylberit, e cila dëshiron të prezantojë prezantimin e fjalimit neutral ndaj gjinisë në këshillin e qytetit të Amsterdamit, ka një agjendë globale pas saj. Fjalët "të dashura zonja dhe zotërinj" duhet të shmangen në të ardhmen, sepse ato mund të jenë ofenduese ndaj 0,001% të njerëzve që duan seksin e tyre. [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër