Tag: Facebook

Si do të sjellim ndryshimin e madh nëse 99% është joanalizues?

paraqitur në SIMULIMI by në 15 Korrik 2019 32 Comments
Si do të sjellim ndryshimin e madh nëse 99% është joanalizues?

Tani që kemi ardhur në përfundimin se shumë prej nesh janë fjalë për fjalë të pajetë (shih këtë artikull), unë ju kërkoj të mendoni përsëri për këtë vërejtje. Unë nuk do të thotë 'në një mënyrë të folurit' ose 'në metafora', nuk do të thotë fjalë për fjalë të pajetë. "Go and multiply" është një deklaratë e njohur [...]

Vazhdo leximin »

Anja Schaap mungon tashmë të provuar një PsyOp? Shih këtu pse (video)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Qershor 2019 15 Comments
Anja Schaap mungon tashmë të provuar një PsyOp? Shih këtu pse (video)

A është rasti i Anja Schaap tashmë i provuar si një PsyOp (operacion psikologjik)? Në artikullin tim të mëparshëm unë përmenda tashmë se rasti i Anja Schaap ndoshta sillet rreth futjes së aplikacionit për kërkim të quajtur 'Sherlock'. Epo, çfarë shohim kur shohim faqen e Facebook të Anja Schaap? Pastaj ne shohim se ajo është në mesin e saj [...]

Vazhdo leximin »

A po e kontrollon opozita Martin Vrijland? Jo: Lexoni këtu pse nuk është kështu!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 8 Maj 2019 2 Comments
A po e kontrollon opozita Martin Vrijland? Jo: Lexoni këtu pse nuk është kështu!

Bart Nijman, zëvendës kryeredaktor i Geenstijl, dje mori një bllokadë në Twitter. Arsyeja? Ai bëri thirrje për votim euroskeptik. Ai deklaroi se zakonisht është gjithmonë në shtëpi. Nonsense sigurisht, sepse Geenstijl kurrë nuk ka bërë thirrje për të mos votuar. Ne shohim pak a shumë të njëjtën gjë që ndodh këtu si në SHBA me [...]

Vazhdo leximin »

Facebook ndalon disa faqe të mëdha alternative si Infowars dhe të tjerë: kjo faqe është njoftuar gjithashtu

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Maj 2019 16 Comments
Facebook ndalon disa faqe të mëdha alternative si Infowars dhe të tjerë: kjo faqe është njoftuar gjithashtu

Facebook sot ndalon disa faqe të mëdha alternative si Infowars, Farrakhan dhe të tjerë. Madje shkon edhe një hap më tej: nëse futni artikuj nga ato faqe në afatin tuaj, gjithashtu merrni një ndalim. Gjithashtu në faqen e Martin Vrijland ka qenë një mesazh për disa ditë tani që të gjitha llojet e settings janë bërë nga 2 maj [...]

Vazhdo leximin »

Facebook merr censurë një hap më tej: Martin Vrijland duhet të raportojë vendndodhjen e saj

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 30 Prill 2019 10 Comments
Facebook merr censurë një hap më tej: Martin Vrijland duhet të raportojë vendndodhjen e saj

Është duke u bërë gjithnjë e më e vështirë për të marrë diçka të postuar në Facebook. Të paktën, mund të vendosësh diçka, por më pak njerëz po e shohin atë. Nëse Facebook vendos se nuk është në zonën e interesit të pasuesve tuaj, mesazhi thjesht nuk shfaqet në afatet e tyre. Ndjekësit mund të caktojnë në mënyrë specifike atë [...]

Vazhdo leximin »

Sulmi i Zelandës së Re: vendosja përfundimtare e censurës në mbarë botën, çarmatimi i popullsisë dhe polarizimi

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Mars 2019 29 Comments
Sulmi i Zelandës së Re: vendosja përfundimtare e censurës në mbarë botën, çarmatimi i popullsisë dhe polarizimi

Nëse sulmi i 'Brenton Harrison Tarrant' në Christchurch në Zelandën e Re nuk është një PsyOp, atëherë ai sigurisht i shërben agjendës së madhe shumë mirë. Censurimi i imazheve të supozuara të transmetimit të drejtpërdrejtë, duke argumentuar se kjo mund t'u japë më shumë njerëzve idenë e kryerjes së sulmeve, është një përsosur [...]

Vazhdo leximin »

Brain-Computer Interfaces tashmë në afat të shkurtër: mund Facebook shpejt lexuar mendimet tona? Përgjigje: po

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Mars 2019 20 Comments
Brain-Computer Interfaces tashmë në afat të shkurtër: mund Facebook shpejt lexuar mendimet tona? Përgjigje: po

Shumë mendojnë për filma SciFi si The Matrix në një ndërfaqe të trurit-kompjuter (BCI) dhe nuk besojnë se teknologjia do të arrijë deri tani. Kritikët gjithashtu nuk besojnë se inteligjenca artificiale (AI) ndonjëherë do të kryejë shumë, sepse programimi i algoritmeve bëhet nga njerëzit. Kritika e tillë, sipas mendimit tim, është pak e lehtë dhe shkon [...]

Vazhdo leximin »

Ne vazhdojmë të kthehemi në qarqe

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 nëntor 2018 16 Comments
Ne vazhdojmë të kthehemi në qarqe

Shumë njerëz e gjejnë veten shumë të vetëdijshëm dhe të zgjuar, por kur bëhet fjalë për këtë, ne vazhdojmë të ndjekim modelet tona. Këto modele evoluojnë natyrshëm me trendin e ditës dhe kështu që ne ulemi në ekranet tona të telefonit për të lëvizur në cikël të Facebook çdo ditë duke kërkuar dikë që ka diçka të këndshme, [...]

Vazhdo leximin »

"Qëndroni larg njerëzve negative, ata kanë një problem për çdo zgjidhje" Facebook hype

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 16 Tetor 2018 7 Comments
"Qëndroni larg njerëzve negative, ata kanë një problem për çdo zgjidhje" Facebook hype

Ju ndoshta keni parë atë në Facebook, atë koment "Qëndroni larg nga njerëzit negativë, ata kanë një problem për çdo zgjidhje" ose diçka të tillë. A është 'negativizmi' stigma e re për të qenë kritike? Mendimi kritik ose mendimi i pavarur gradualisht po etiketohen gjithnjë e më shumë 'negative'. Ju duhet të [...]

Vazhdo leximin »

Cambridge Analytica mbyll dyert e saj pas debatit të Facebook: falimentimi në pritje

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Maj 2018 4 Comments
Cambridge Analytica mbyll dyert e saj pas debatit të Facebook: falimentimi në pritje

Cambridge Analytica, kompania që qëndron pas skandalit të përgjimit të Facebook, mbyll dyert e saj që nga sot 2 May. Kompania ka të paktën paraqitur për falimentim dhe dërgon të gjithë stafin e saj në shtëpi. Skandali i tërë është sigurisht një manovër e madhe diversioni për të dhënë përshtypjen se qeveritë e kanë bërë këtë vetëm në një masë të kufizuar. Facebook dhe Cambridge Analytica (dhe vajza e saj [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër