Etiketa: fizika kuantike

Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 4 Mars 2019 1 Comment
Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

Microsoft Hololens 2 është një avancim i mrekullueshëm inovativ në fushën e Realitetit të Shtuar. Realiteti i shtuar është një shtresë dixhitale në lidhje me botën reale. Kjo është arsyeja pse syzet e Microsoft-it janë bërë nga materiale transparente, në kontrast me syzet e realitetit virtual që njohim për lojëra. Realiteti i shtrirë ka të ardhmen dhe që e di [...]

Vazhdo leximin »

Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 20 Janar 2019 6 Comments
Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

Megjithëse parashikimi i së ardhmes duket të jetë diçka për njerëzit si Nostradamus me shumë njohuri të astrologjisë, pothuajse të gjithë mund të parashikojnë të ardhmen pasi të shihni se si funksionon "loja". Për të filluar, tani është mjaft e vështirë për të filtruar të vërtetën e dëngla, sepse ajo është [...]

Vazhdo leximin »

Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

paraqitur në SIMULIMI by në 5 Janar 2019 9 Comments
Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

Çështja nga titulli do të jetë paksa e çuditshme për shumë njerëz gjithsesi. Ju mund të jeni të mjerë dhe kështu do të gjeni termin e përfundimit të kohës me kuptim të përkufizuar. A nuk e gjeni atë duke goditur sa njerëz arianë ende kanë një lloj sistemi besimi? Besimi në teorinë e evolucionit, për shembull. Po, edhe ky është një sistem besimi, sepse [...]

Vazhdo leximin »

Teoria e simulimit për studentët e avancuar

paraqitur në SIMULIMI by në 1 Shtator 2018 6 Comments
Teoria e simulimit për studentët e avancuar

Gjithnjë e më shumë shkencëtarë po fillojnë të thonë se universi ynë është simulim. Muzika e mirënjohur Muse është gjithashtu e fokusuar fort në këtë temë me albumin e saj të fundit. Dhe kur diçka fillon të bëhet rrjedhë, shumë kërkues të së vërtetës fillojnë shpejt të bëhen dyshues. Përfundimi im është se personi zgjim duhet të bëhet i vetëdijshëm për [...]

Vazhdo leximin »

Gjithnjë e më shumë njerëz po fillojnë të shohin se ne jetojmë në një simulim: kjo është arsyeja pse

paraqitur në SIMULIMI, KONTROLLI I VDEKJES DHE SOULIT by në 3 gusht 2018 9 Comments
Gjithnjë e më shumë njerëz po fillojnë të shohin se ne jetojmë në një simulim: kjo është arsyeja pse

Rizwan ("Riz") Virk është një sipërmarrës i suksesshëm, investitor, autor bestselling, pionier në industrinë e videove dhe prodhuesin e pavarur të filmit. Përmes përvojës së tij në video-lojërat online dhe studimet e tij, ndër të tjera, fizikës kuantike dhe rrymave fetare, ai arriti në përfundimin se është shumë e mundshme që ne jetojmë në një lojë multiplayer realiteti virtual. [...]

Vazhdo leximin »

Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

paraqitur në INSULIME TË RI by në 24 Shkurt 2016 20 Comments
Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

Çdo gjë rreth jush, madje edhe vetë trupi juaj, krijohet vetëm kur e perceptoni atë. Kjo është një deklaratë mjaft e guximshme. Megjithatë, kjo deklaratë mbështetet nga zbulimet shkencore në fushën e fizikës kuantike. Fizikantët kuantik në mbarë botën kanë përsëritur testet e mëposhtme qindra herë, sepse ajo çoi në kaq shumë mosbesim dhe në të njëjtën kohë një habi të tillë të madhe. [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër