Etiketa: fjalim

Kur qeveritë fillojnë mediat sociale ose internetin në rast të sulmeve (si ato në Sri Lanka), ju në fakt tashmë e dini mjaftueshëm

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 Prill 2019 11 Comments
Kur qeveritë fillojnë mediat sociale ose internetin në rast të sulmeve (si ato në Sri Lanka), ju në fakt tashmë e dini mjaftueshëm

Sulmi i djeshëm në Sri Lanka përsëri pati një ndikim të madh. Qindra të vdekur dhe shumë të plagosur dhe një sulm me bombarduesit vetëvrasës në vende të shumta, ju njoftojnë mediat. Sa mbresëlënëse është kjo? Pra mbresëlënëse që qeveria e Sri Lankës menjëherë duhej të shkatërronte meda sociale për "të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme". Por që [...]

Vazhdo leximin »

Thierry Baudet Forum për Demokraci (FvD) "Owl e Minerva përhap krahët e saj"

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 21 Mars 2019 34 Comments
Thierry Baudet Forum për Demokraci (FvD) "Owl e Minerva përhap krahët e saj"

Në prezantimin e fjalimit të fitores së tij nga mbrëmë, Thierry Baudet tha mbrëmë: "Owl Minerva përhap krahët e tij në mbrëmje". Ndërkohë, fjalimi bombastik ka marrë shumë vëmendje dhe kritika, por pak njerëz ndoshta e shohin fundin e dyfishtë të këtij fjalimi për atë që ia vlen. Kuptimi i vërtetë i informacionit të ofruar nga [...]

Vazhdo leximin »

Donald Tusk "Pyes veten se cili vend i veçantë në ferr duket si për ata që kanë promovuar Brexit"

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Shkurt 2019 5 Comments
Donald Tusk "Pyes veten se cili vend i veçantë në ferr duket si për ata që kanë promovuar Brexit"

Në fjalimin e mëposhtëm, Donald Tusk thotë: "Pyes veten se cili vend i veçantë në ferr duket si për ata që kanë promovuar Brexit, pa pasur madje një skicë të një plani për mënyrën se si ta bëjnë këtë" (3: 32 min.). Gjuha Ferme dhe në të gjithë fjalën është në të vërtetë e qartë se [...]

Vazhdo leximin »

Ministri belg Joke Schauvliege jep dorëheqjen pas rrëfimit për ngritjen e protestave nga shërbimi sekret

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Shkurt 2019 12 Comments
Ministri belg Joke Schauvliege jep dorëheqjen pas rrëfimit për ngritjen e protestave nga shërbimi sekret

Ministri belg i ministrit të Mjedisit, Joke Schauvliege, duhej të jepte dorëheqjen sot sepse ishte paksa e hapur për variantin belg të AIVD holandeze (shërbimi sekret). Në një pritje të Vitit të Ri të Algemeen Boerensyndicaat ajo bëri deklaratat e mëposhtme (shih video), në të cilën ajo në të vërtetë deklaron se protestat klimatike janë organizuar nga [...]

Vazhdo leximin »

A është George Orwell 1984 'Ministria e së Vërtetës' së shpejti një fakt?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 13 Dhjetor 2016 29 Comments
A është George Orwell 1984 'Ministria e së Vërtetës' së shpejti një fakt?

George Orwell flet në librin e tij 1984 jo vetëm në lidhje me një shoqëri ku të gjithë dëgjuan kudo dhe të shikuara nëpërmjet ekranit elektronik, por edhe një "Ministria e së Vërtetës". Në javët e fundit kemi parë një prirje të madhe drejt (asaj që quhet) 'lajm i rremë'. Në këtë kontekst, Rusia është përdorur si një fajtor kryesor [...]

Vazhdo leximin »

Putin i shpjegon OKB-së se si SHBA krijoi Shtetin Islamik

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Tetor 2015 20 Comments
Putin i shpjegon OKB-së se si SHBA krijoi Shtetin Islamik

Presidenti Vladimir Putin foli të mërkurën e kaluar në Kombet e Bashkuara. Ju mund ta gjeni fjalën e tij më poshtë. Nga rreth 8: 40 min., Ai fillon të shpjegojë se si vetë Amerika krijoi grupin terrorist ISIS ose Shtetin Islamik. Tani shumë mund të mendojnë: "Ah Putin, që është ai president i Rusisë së madhe të keqe se lufta në Ukrainë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër