Etiketa: gevangenis

Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments
Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin 'Efekti Lucifer'. Në artikujt e mi unë kam theksuar shpesh se historia dhe simbolizmi tregojnë se në një simulim Luciferian ne [...]

Vazhdo leximin »

Burgjet bëhen të tepërta nga kujdesi për shëndetin mendor (GGZ) dhe sjellja devijuese e psikiatrizimit

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Mars 2018 14 Comments
Burgjet bëhen të tepërta nga kujdesi për shëndetin mendor (GGZ) dhe sjellja devijuese e psikiatrizimit

Dje u njoftua gjerësisht në gazeta se krimi ka rënë ndjeshëm dhe se 'ndjenja e pasigurisë' ka rënë gjithashtu. Për të filluar, ky lloj mesazhi gjithmonë kujton propagandën dhe gjëja e parë që vjen në mendje është: "Pasiguria? Sigurisht një tjetër studim nga Maurice de Hond? "Unë do të thotë, çfarë lidhje me ndjenjën e pasigurt? Kjo është [...]

Vazhdo leximin »

Pa marrë parasysh se çfarë ndodh, njerëzit mbeten të verbër ndaj gjendjes në të cilën ata janë

paraqitur në NADENKERTJES, ANALIZA E LAJME by në 5 Dhjetor 2017 10 Comments
Pa marrë parasysh se çfarë ndodh, njerëzit mbeten të verbër ndaj gjendjes në të cilën ata janë

Këtë mëngjes u zgjova me pyetjen se sa njerëz në të vërtetë do të përjetojnë 'qenien' e tyre në mëngjes para se ta kapin telefonin e tyre, të kthejnë një muzikë ose të kthejnë në televizor ose të fillojnë Facebook për të thithur hyrjen nga jashtë. A kemi në të vërtetë kohë për 'të qenurit' apo bëjmë menjëherë të xhiruar në mënyrën 'veprimi'. Dhe [...]

Vazhdo leximin »

KOMUNIKIMI Martin Vrijland u largua nga shtrati i tij duke arrestuar ekipin

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 8 Shtator 2017 35 Comments
KOMUNIKIMI Martin Vrijland u largua nga shtrati i tij duke arrestuar ekipin

Mesazh nga administratori: "Martin Vrijland u ngrit nga shtrati i tij në mëngjes nga një ekip arrestimi. Sipas avokatit të tij, ai u dërgua në kompleksin e burgut të ri në Zaandam. Arsyeja zyrtare për arrestimin e tij ende nuk dihet dhe avokati i tij thotë se Martin është në izolim të izoluar. Prandaj ai nuk mund të shpallë arsyen për [...]

Vazhdo leximin »

Ramblas i Barcelonës për të hedhur shaka: Julian Cadman, agjenti heroik, imami i rremë dhe terroristi i arratisur

paraqitur në ANALIZA E LAJME, SHEMBUJ by në 21 gusht 2017 25 Comments
Ramblas i Barcelonës për të hedhur shaka: Julian Cadman, agjenti heroik, imami i rremë dhe terroristi i arratisur

Në artikullin tim të mëparshëm në lidhje me sulmin e Ramblas në Barcelonë dhe sulmin e dështuar në Cambrils dhe shpërthimin e gazit në Alcanar një natë më parë, i përshkrova linjat kryesore të skenarit që zakonisht mund të njihen në sulme. Në të unë jo vetëm përmendur praninë e mrekullueshme të njerëzve që mbijetuan disa sulmeve të mëparshme, [...]

Vazhdo leximin »

E veja e një zyrtari nazist 8 muaj në qelizë për shkak të mohimit të Holokaustit

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Shtator 2016 7 Comments
E veja e një zyrtari nazist 8 muaj në qelizë për shkak të mohimit të Holokaustit

Mund të mohoni gjithçka në botë; ju mund të mohoni se ka një Perëndi ose mohon se toka është e rrumbullakët, por kritikimi i historisë në formën e mohimit të Holokaustit është ligjërisht e dënueshme. Kjo vetëm ju bën të mendoni. Pse nuk mund të bëni pyetje në lidhje me atë pjesë të historisë? Megjithatë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër