Tag: Historia

E vërteta e fundit nuk ekziston?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Maj 2019 6 Comments
E vërteta e fundit nuk ekziston?

Sipas hostit të mirënjohur Max Igan (në radiot e transmetuara më poshtë, shiko videon në YouTube), mund të gjesh dëshmi për secilën teori dhe në fakt nuk ka asnjë qëllim për të kërkuar më shumë të vërtetën. Ai deklaron se prova mund të gjendet për tokën e sheshtë, ashtu si për tokën e zbrazët ose [...]

Vazhdo leximin »

Nga tani në historinë turke Atatürk shkollat ​​holandeze: sepse BE së shpejti do të inkorporohet nga osmanët

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Shkurt 2019 9 Comments
Nga tani në historinë turke Atatürk shkollat ​​holandeze: sepse BE së shpejti do të inkorporohet nga osmanët

Për disa vite unë parashikoj ringjalljen e Perandorisë Osmane. Kohët e fundit kemi parë mesazhe nga Gjermania për një propozim për të zëvendësuar mësimin e anglishtes në shkollat ​​fillore me mësime turke. Sot Telegraaf raporton se mësimi i historisë në Holandë duhet të jetë edhe rreth Atatürkut, themeluesit të Turqisë. E pra, sidomos [...]

Vazhdo leximin »

Friesland do të ndahet nga BE: meitsje Fryslân wer grut!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 15 Janar 2019 8 Comments
Friesland do të ndahet nga BE: meitsje Fryslân wer grut!

Ishte e natyrshme të arrinte. Frizianët nuk janë holandezë të vërtetë. Është një popull i veçantë me kulturën dhe gjuhën e tyre. Ata në fakt kanë rrënjët e tyre diku tjetër dhe vetëm për shkak se baza origjinale e tyre në shtëpi u mbyt si Atlantida, ata duhej të vendoseshin në zonën e moçalit në Holandën Veriore. Linjat e furnizimit të tyre [...]

Vazhdo leximin »

Falsifikimi i shfrenuar i historisë tregon se po dëshmojmë një axhendë luciferiane

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 25 Korrik 2018 8 Comments
Falsifikimi i shfrenuar i historisë tregon se po dëshmojmë një axhendë luciferiane

Kushdo që kalon mësimin e historisë që kemi mësuar në shkollë një herë përmes një filtri nga perspektiva të tjera mund të zbulojë se ka shumë gjëra që kemi mësuar. Ata që marrin vështirësi për të parë ngjarjet historike (të cilat janë sjellë në një fakt) përmes syzeve të burimeve të tjera, mund të [...]

Vazhdo leximin »

89 Jarige Dëshmitari gjerman i Holokaustit në arrati nga burgu

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 9 Maj 2018 6 Comments
89 Jarige Dëshmitari gjerman i Holokaustit në arrati nga burgu

Kur ajo e pyeti gjykatën nëse mund të provonte se Holokausti ndodhi me të vërtetë, gjyqtari gjerman tha: "Nuk duhet t'ju dëshmoj se toka është e rrumbullakët". A nuk ishte një reagim i mrekullueshëm nga gjyqtari? Apo e shohim arsyen për futjen e kësaj 'teorie të tokës së sheshtë' në [...]

Vazhdo leximin »

Friesland, gjuha dhe kultura e vet përdorën ishullin nën Islandë të quajtur Frisland?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 7 Janar 2017 7 Comments
Friesland, gjuha dhe kultura e vet përdorën ishullin nën Islandë të quajtur Frisland?

Sa shpejt historia mund të falsifikohet duket të vërtetohet me zbulimin e ishullit të Frislandit në hartat e vjetra që thjesht duket se janë në bibliotekat ndërkombëtare. A keni menduar ndonjëherë se si është e mundur që ka njerëz të tillë të vogël kokëfortë që jetojnë në veri të Holandës që flasin një gjuhë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër