Tag: kujdesi për të rinjtë

Institucionet rinore tingëllojnë alarmin për agresionin sepse 'kujdesi' është në të vërtetë abuzim?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 4 nëntor 2019 11 Comments
Institucionet rinore tingëllojnë alarmin për agresionin sepse 'kujdesi' është në të vërtetë abuzim?

Ministri Sander Dekker (ju i njihni ata gjyqtarë, të cilët mund t'i shihnin të gjithë si dhëndër ideal, por që është ndoshta një ujk në veshjet e deleve) thotë se është i shokuar nga intensiteti i incidenteve në kujdesin e të rinjve. Epo, Sandër, mbase kjo është sepse George Orwell sqaroi tashmë në librin e tij 1984 se çfarë është lajmi i ditës. Në […]

Vazhdo leximin »

Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments
Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin 'Efekti Lucifer'. Në artikujt e mi unë kam theksuar shpesh se historia dhe simbolizmi tregojnë se në një simulim Luciferian ne [...]

Vazhdo leximin »

Missing Siebe Viegers: Fondacioni 'A doni të bashkoheni?' ofron një zgjidhje nëpërmjet zoekjemee.nl

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 Shkurt 2019 18 Comments
Missing Siebe Viegers: Fondacioni 'A doni të bashkoheni?' ofron një zgjidhje nëpërmjet zoekjemee.nl

Është një iniciativë fisnike fantastike për të përmendur që një fondacion është krijuar pas zhdukjes së Ruben dhe Julian në 2013; zhdukja që përfundoi tragjikisht në djemtë e vdekur në një tub të zbrazët dhe një baba që kreu vetëvrasje. Sigurisht që nuk e morëm provën dhe ari i njohur i pelenave ishte [...]

Vazhdo leximin »

Gjithnjë e më shumë njerëz po punojnë për shtetin, kështu që kritikat e shtetit zhduken

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Mars 2016 6 Comments
Gjithnjë e më shumë njerëz po punojnë për shtetin, kështu që kritikat e shtetit zhduken

Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz gjejnë punë për shtetin dhe të gjithë ekzekutojnë një nën-zonë të rregullave të shtetit, ju merrni gjithnjë e më shumë njerëz që varen nga shteti për jetesën e tyre. Për shembull, komunat po marrin më shumë BSH dhe kështu ka më shumë njerëz që janë në një zonë të rehatshme, [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër