Etiketa: Matrica

Z. Efekti Smith dhe armiqësia spontane kur ballafaqohen me 'të menduarit e ndryshëm'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Maj 2017 43 Comments
Z. Efekti Smith dhe armiqësia spontane kur ballafaqohen me 'të menduarit e ndryshëm'

Kush kujton skenat nga trilogjia e filmit 'The Matrix' nga 1999, në të cilën çdo kalimtar mund të ndryshojë papritur në "agjent"? Që nga dita e fillimit të shkrimit, një fushatë e madhe ka filluar të më bëjë të zeza. Kjo manifestohet në faqet që të gjitha shpalosur pulpë për mua dhe [...]

Vazhdo leximin »

Dimensione të shumëfishta, simulime softueri, vetëdije ose shpirt. Çfarë është e vërtetë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 20 Tetor 2015 27 Comments
Dimensione të shumëfishta, simulime softueri, vetëdije ose shpirt. Çfarë është e vërtetë?

Në një artikull në lidhje me gjuhën hebraike, unë shpjegova se si universi ka të bëjë me simulimin e softuerit. Unë nuk jam i pari dhe i vetëm që e quaj këtë, as edhe astrofizikanti dhe fituesi i çmimit Nobel George Smoot janë të shqetësuar me këtë pyetje. Edhe pse ai në këtë prezantim TED thotë se ai është 'pak [...]

Vazhdo leximin »

Human-biocomputer dhe nano-avatars që Google dëshiron të ndërtojë

paraqitur në FILOZOFIK by në 21 Prill 2015 34 Comments
Human-biocomputer dhe nano-avatars që Google dëshiron të ndërtojë

Lexuesit besnikë të martinvrijland.nl tani njihen me emrin Ray Kurzweil. Ray është 1 nga njerëzit kryesorë të Google, i cili është i përfshirë në projektin Google-X. Ray Kurzweil shpjegon në shumë nga prezantimet e tij në YouTube se çfarë janë planet e Google. Unë kam qenë atje disa herë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër