Etiketa: mendimi i konspiracionit

Demolimi i kontrolluar i 'rechts' të markës, Trump, Brexit (dhe çdo gjë që lidhet me të) ka filluar

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 13 Qershor 2019 12 Comments
Demolimi i kontrolluar i 'rechts' të markës, Trump, Brexit (dhe çdo gjë që lidhet me të) ka filluar

Në javët e fundit kemi dëshmuar shkatërrimin e kontrolluar të "drejtë" të markës së saktë të ndërtuar. Kjo markë duhej të përfaqësohej nga këmbësorë të trajnuar mirë të sigurisë: nga Donald Trump në SHBA, Marine le Pen në Francë në Thierry Baudet në Holandë. Kjo markë kishte për të siguruar që të menduarit kritik nëpërmjet [...]

Vazhdo leximin »

Rrjeti i sigurisë në vijim: kurs i konspiratorit Patrick Savalle nëpërmjet Café Weltschmerz (modelet e mashtrimit)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 9 Maj 2019 7 Comments
Rrjeti i sigurisë në vijim: kurs i konspiratorit Patrick Savalle nëpërmjet Café Weltschmerz (modelet e mashtrimit)

Café Weltschmerz publikoi kohët e fundit një intervistë nga një "profesionist" Eric van de Beek (natyrisht në një kostum, me një shikim serioz dhe fytyrë poker) me një yll të dyshuar të vjetër në komplot, Patrick Savalle. Ju mund ta gjeni atë intervistë nën këtë link. Fjalë për fjalë gjithçka që është diskutuar këtu në këtë faqe interneti është kapur nga këta këmbëgjatë [...]

Vazhdo leximin »

Çdo mendimtar kritik (i quajtur edhe 'mendimtar komploti') duhet të besojë në chemtrails, apo jo?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 9 Prill 2018 55 Comments
Çdo mendimtar kritik (i quajtur edhe 'mendimtar komploti') duhet të besojë në chemtrails, apo jo?

Nëse ndiqni mediat alternative, ju jeni pothuajse të detyruar të besoni versionin e tyre të 911, të besoni se toka është e sheshtë dhe se ka kemtrails në ajër. Sepse unë fillova të shkruaj pothuajse 6 vite më parë, unë kam zbuluar gradualisht se mediat alternative nuk përbëhen nga falas [...]

Vazhdo leximin »

Gazetari zbulon: Arjen Lubach është një pseudonim i anagramës për Jelab Raunch Bin Laden

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 Shkurt 2018 11 Comments
Gazetari zbulon: Arjen Lubach është një pseudonim i anagramës për Jelab Raunch Bin Laden

Sipas një gazetari i cili raportoi në këtë faqe është Arjen Lubach një fëmijë i një babai arab dhe nënë amerikane, dhe emri i tij është një pseudonim në formën e një anagram të emrave të tij të vërtetë. "E gjithë historia e tij është falsifikuar përpara shfaqjes televizive", thotë gazetari. Emri i tij i vërtetë është Jelab Raunch. [...]

Vazhdo leximin »

Mendim i kompletuar i rrahur nga dora e Arnhem në dorë të mbështetjes homoseksuale

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 4 Prill 2017 23 Comments
Mendim i kompletuar i rrahur nga dora e Arnhem në dorë të mbështetjes homoseksuale

Dje, një mendimtar konspiracion u rrah verbalisht dhe kërcënoi, sepse ai përdorte të drejtën e tij për lirinë e fjalës. Brenda këtij ligji, ju mund të shprehni lirshëm shprehjen tuaj në Holandë, përveç kur ka të bëjë me homoseksualët, LGBTI-të apo sionistët. Në rastet e fundit do të dënoheni si një homofob, denier i diversitetit apo anti-semite. Martin Vrijland [...]

Vazhdo leximin »

Pse 'të menduarit ndryshe' çon në refuzim dhe mendimet e konspiracionit të konsiderohen si të rrezikshme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 30 Mars 2017 8 Comments
Pse 'të menduarit ndryshe' çon në refuzim dhe mendimet e konspiracionit të konsiderohen si të rrezikshme

Nëse ju njerëzit që tregon të dhëna shumë të thjeshta, të tilla si mungesa e një avioni në Pentagon pas sulmeve të 911 dhe rënies së ndërtimit 7, ndërkohë që nuk kishte asnjë avion fluturuar, do të ndonjëherë një nxitje ngritur mbi një jetë e mundur komplot për të menduar. "Kjo ishte në SHBA [...]

Vazhdo leximin »

Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 11 Shtator 2016 2 Comments
Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë?

Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë? Kjo është pyetja që kërkojnë shumë njerëz. Për këtë shtohet shpesh se kjo vetëm ju sjell në një energji negative. Disa njerëz gjithashtu besojnë se ju krijoni realitetin tuaj, kështu që nëse përqendroheni te padrejtësia, ju [...]

Vazhdo leximin »

Mendimi i konspiracionit, presioni i bashkëmoshatarëve dhe tendenca për të ndjekur opinionin dhe sjelljen e shumicës

paraqitur në KONTROLLI I VDEKJES DHE SOULIT by në 11 gusht 2016 24 Comments
Mendimi i konspiracionit, presioni i bashkëmoshatarëve dhe tendenca për të ndjekur opinionin dhe sjelljen e shumicës

Mendimi përfundimtar është një term i hartuar nga CIA për të stigmatizuar këdo që është i prirur të mendojë në mënyrë kritike. Është shtypur me një vulë që është ngjyrosur negativisht nga media. Kohët e fundit ne shohim tendencat që janë bërë nga përpjekjet e mediave për të treguar se ju mendoni se kritike apo [...]

Vazhdo leximin »

Mbështetje për mbijetesën e nevojës së hidhur të mediave të lira

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 4 gusht 2016 1 Comment
Mbështetje për mbijetesën e nevojës së hidhur të mediave të lira

Tani që po shohim sulme gjithnjë e më të dhunshme nga mediat kryesore në 'teoritë e konspiracionit', është koha për të ndërmarrë veprime serioze. OJF ka filluar një seri që analizon në mënyrë kritike analizat kritike. Titulli i kësaj serie dokumentarësh quhet 'Complot or Not' dhe duket sidomos gjumi i ftohtë [...]

Vazhdo leximin »

Eentandaag 'Complot ose jo' seri nga Sjoerd Fennema plotë bie

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 gusht 2016 23 Comments
Eentandaag 'Complot ose jo' seri nga Sjoerd Fennema plotë bie

Sot një seri ka filluar në teoritë e konspiracionit. Në njoftimin e tij në 2 Gusht, Sjoerd Fennema veproi si mendimtarë të konspiracionit kaq dyshues për mediat kryesore se është e pamundur t'i intervistosh vetë ata. Unë kam qenë i kontaktuar nga NOS, por jo nga OJF-të për këtë seri dhe duket se ka [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër