Etiketa: mh17

Katastrofa ajrore MH17: çfarë tjetër mund të besojmë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Korrik 2019 3 Comments
Katastrofa ajrore MH17: çfarë tjetër mund të besojmë?

Është pikërisht sot 5 vite më parë se katastrofa MH17 do të kishte ndodhur. Që atëherë, ne kemi parë papritmas fanatizmin e medias rreth fenomenit të lajmeve të rreme dhe në 2019 ne po shohim edhe raporte që programet kompjuterike artificialisht inteligjente (AI) papritmas janë në gjendje të gjenerojnë deepfakes. JIT (Ekipi i Përbashkët Hetimor, i cili [...]

Vazhdo leximin »

Ata spiunë brutalë ruse! Por djemtë tanë nga MIVD i kapën! (më shumë para për sigurinë kibernetike)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Tetor 2018 9 Comments
Ata spiunë brutalë ruse! Por djemtë tanë nga MIVD i kapën! (më shumë para për sigurinë kibernetike)

Është me të vërtetë një histori nga libri i një fëmije, por natyrisht që ndodhi me të vërtetë! Ata sapo dolën në pasaportë diplomatike dhe vetëm brenda Schiphol, majmunët pacipë! Është diçka me rusët. Ata janë aq të pacipë që të marrin me qira një makinë dhe vetëm para ndërtesës së OPCW [...]

Vazhdo leximin »

Pse Rusia nuk e ekspozon MH17 thjesht?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Qershor 2018 20 Comments
Pse Rusia nuk e ekspozon MH17 thjesht?

Nën intervistën e TV austriake me presidentin rus Putin, do të ndjellin ndjenja të ndryshme në mesin e shikuesve të ndryshëm. Kjo, natyrisht, varet nga programet që kanë ose nuk kanë qenë të suksesshme në imazhin se Rusia është blloku i ri i së keqes. Kryesisht se imazhi natyrisht përcaktohet nga rasti MH17 [...]

Vazhdo leximin »

Video prova se videot JIT MH17 e BUK Telar janë bërë për katastrofën ajrore: Bellingcat bie përmes shportës

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 Maj 2018 3 Comments
Video prova se videot JIT MH17 e BUK Telar janë bërë për katastrofën ajrore: Bellingcat bie përmes shportës

Një analizë e videos treguara nga JIT, nga hulumtimet e Bellingcat kolektive, e cila arriti në përfundimin se BUK Telar përdoret për (pretenduar) marramendës poshtë MH17, që vjen nga Rusia, përmban imazhe që janë marrë pas analizave të plotë në qershor ; jo në korrik. Data e katastrofës ajrore ishte 17 korrik [...]

Vazhdo leximin »

JIT vjen me një provë MH17 (gazeta greenscreen), por themeli në bazë të tregimit është rërë e zezë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 25 Maj 2018 3 Comments
JIT vjen me një provë MH17 (gazeta greenscreen), por themeli në bazë të tregimit është rërë e zezë

Kush ka ndjekur njoftimet për shtyp për gjetjet e Ekipit të Përbashkët Hetimor (JIT) dje, duhet të mbajë disa gjëra në mendje. Për shembull, pyetja: Kush e drejton këtë hulumtim? Fjala 'e përbashkët' mund të shfaqet në emër të ekipit, por nuk është një hetim realisht neutral. 'Përbashkët' qëndrojnë për vendet [...]

Vazhdo leximin »

Hulumtimi MH17 po bëhet gjithnjë e më i pabesueshëm: Sistemi BUK M1 News or Nonsense?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 11 Mars 2018 13 Comments
Hulumtimi MH17 po bëhet gjithnjë e më i pabesueshëm: Sistemi BUK M1 News or Nonsense?

Kush MH17 zembla transmetim e mërkurë mars 7. Shikuara dhe pas lajmin e ditëve Sigurisht Bullshit Video manipulimi NPO 2 më parë, por disi alarmuar ishin truket që mund të aplikohen në media. Ne nuk do të analizojmë të gjithë transmetimin Zembla në teknika të manipulimit të imazhit, por mund të [...]

Vazhdo leximin »

Mbijetuesi i rremë i lidhjes subliminal MH17 "Ne jetojmë në një vend të lirë" me Martin Vrijland

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 15 Janar 2018 10 Comments
Mbijetuesi i rremë i lidhjes subliminal MH17 "Ne jetojmë në një vend të lirë" me Martin Vrijland

Mund të prisni që kjo marifet të hiqet. Një i ashtuquajturi mbijetues i rremë i MH17 do të gjurmohet nga Nieuwsuur sepse ai u shfaq në Twitter si një i afërm i MH17. Ai ishte aktiv atje nën pseudonimin 'Nellie' dhe sa më shpejt që ai u bllokua ai u kthye nën një emër tjetër. Ai ndërkohë do të [...]

Vazhdo leximin »

Ekipi i Përbashkët Hetimor (JIT) MH17: Pse instalimi i BUK-ut trajtoj orët 3 dhe 165 km?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 29 Shtator 2016 14 Comments
Ekipi i Përbashkët Hetimor (JIT) MH17: Pse instalimi i BUK-ut trajtoj orët 3 dhe 165 km?

Ekipi i Përbashkët Hetimor (JIT) doli me prova bindëse se MH17 u rrëzua nga një raketë BUK nga Rusia. Dhe duhet të them se është artikuluar në një mënyrë kaq mbresëlënëse bindëse se ju do të ndiheni fajtorë nëse nuk e besoni atë. Megjithatë, edhe një herë kam marrë një vështrim kritik në [...]

Vazhdo leximin »

Testet me raketat BUK finlandeze dëshmojnë se Rusia është pas katastrofës MH17?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 28 Shtator 2016 1 Comment
Testet me raketat BUK finlandeze dëshmojnë se Rusia është pas katastrofës MH17?

Sipas lajmit të fundit të NPO1 të martën, 27 shtator, është raportuar se komisioni hollandez i hetimit OVV kreu teste në Finlandë me raketën tip BUK të përdorur nga rebelët rusë në Ukrainë. Ministri finlandez i punëve të jashtme u përdor për ta dhënë këtë të ashtuquajtur ngurrim. Do të ishte [...]

Vazhdo leximin »

Grupi i mafias Mark Rutte dëshiron të vjedh 4 vite për BE

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Shtator 2016 2 Comments
Grupi i mafias Mark Rutte dëshiron të vjedh 4 vite për BE

Sa e mirë është nëse arrini të vjedhni njerëzit për miliarda dhe në fund të udhëtimit ju thoni keq dhe largoheni me të! Në vetvete është veçanërisht psikologjikisht interesante të theksohet se mediat kanë kaq shumë ndikim që njerëzit e gëlltitin atë. Biseda e Mark Rutte me Zomergasten ishte një [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër