Etiketë: ngatërrim kuantik

Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 4 Mars 2019 1 Comment
Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

Microsoft Hololens 2 është një avancim i mrekullueshëm inovativ në fushën e Realitetit të Shtuar. Realiteti i shtuar është një shtresë dixhitale në lidhje me botën reale. Kjo është arsyeja pse syzet e Microsoft-it janë bërë nga materiale transparente, në kontrast me syzet e realitetit virtual që njohim për lojëra. Realiteti i shtrirë ka të ardhmen dhe që e di [...]

Vazhdo leximin »

Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 20 Janar 2019 6 Comments
Është fëminore e thjeshtë të parashikohet e ardhmja nëse shihni përmes shkrimit: të bëhet një Nostradamus

Megjithëse parashikimi i së ardhmes duket të jetë diçka për njerëzit si Nostradamus me shumë njohuri të astrologjisë, pothuajse të gjithë mund të parashikojnë të ardhmen pasi të shihni se si funksionon "loja". Për të filluar, tani është mjaft e vështirë për të filtruar të vërtetën e dëngla, sepse ajo është [...]

Vazhdo leximin »

Si NASA përpiqet të zgjerojë universin

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Tetor 2018 17 Comments
Si NASA përpiqet të zgjerojë universin

'Si NASA përpiqet të zgjerojë universin' është një titull mjaft i çuditshëm, apo jo? Universi thjesht ekziston dhe NASA e sheh vetëm atë. Ajo e bën këtë me teleskopë hapësinorë të tillë si Hubble. NASA nuk mund ta zgjerojë universin. Universi është një fakt ekzistues dhe ju mund ta perceptoni atë, por pafundësisht të madhe [...]

Vazhdo leximin »

Pse frika e vdekjes është gënjeshtra më e madhe e të gjitha kohërave

paraqitur në SIMULIMI by në 15 Tetor 2018 11 Comments
Pse frika e vdekjes është gënjeshtra më e madhe e të gjitha kohërave

Shpesh dëgjon se vdekja është një iluzion. Në fakt, koha është një iluzion. Kjo është thënë nga shumë njerëz, por askush nuk mund ta bëjë atë të prekshëm, dhe përveç kësaj, përjetojmë kohën dhe frika nga vdekja është shumë e rëndësishme për sistemet tona të besimit. Pas leximit [...]

Vazhdo leximin »

Teoria e simulimit për studentët e avancuar

paraqitur në SIMULIMI by në 1 Shtator 2018 6 Comments
Teoria e simulimit për studentët e avancuar

Gjithnjë e më shumë shkencëtarë po fillojnë të thonë se universi ynë është simulim. Muzika e mirënjohur Muse është gjithashtu e fokusuar fort në këtë temë me albumin e saj të fundit. Dhe kur diçka fillon të bëhet rrjedhë, shumë kërkues të së vërtetës fillojnë shpejt të bëhen dyshues. Përfundimi im është se personi zgjim duhet të bëhet i vetëdijshëm për [...]

Vazhdo leximin »

Gjithnjë e më shumë njerëz po fillojnë të shohin se ne jetojmë në një simulim: kjo është arsyeja pse

paraqitur në SIMULIMI, KONTROLLI I VDEKJES DHE SOULIT by në 3 gusht 2018 9 Comments
Gjithnjë e më shumë njerëz po fillojnë të shohin se ne jetojmë në një simulim: kjo është arsyeja pse

Rizwan ("Riz") Virk është një sipërmarrës i suksesshëm, investitor, autor bestselling, pionier në industrinë e videove dhe prodhuesin e pavarur të filmit. Përmes përvojës së tij në video-lojërat online dhe studimet e tij, ndër të tjera, fizikës kuantike dhe rrymave fetare, ai arriti në përfundimin se është shumë e mundshme që ne jetojmë në një lojë multiplayer realiteti virtual. [...]

Vazhdo leximin »

Çfarë mund të bëjmë për të zgjidhur problemet tona? Veprim drithërues në distancë!

Çfarë mund të bëjmë për të zgjidhur problemet tona? Veprim drithërues në distancë!

Videot më poshtë ofrojnë një pasqyrë të vogël në konceptin e ngatërresës kuantike. Përkthimi në anglisht i kësaj është entanglimi kuantik. Nëse e shikoni videon më poshtë mund të merrni pak ndjenjë për atë që do të thotë termi. Termi ngatërresë kuantike është e dobishme për të kuptuar, sepse sipas mendimit tim ai thotë shumë për ekzistencën tonë. Në artikullin tim të mëparshëm kam [...]

Vazhdo leximin »

Tani që ne e dimë se çfarë është problemi, cila është zgjidhja?

paraqitur në NADENKERTJES, ANALIZA E LAJME by në 7 Dhjetor 2017 21 Comments
Tani që ne e dimë se çfarë është problemi, cila është zgjidhja?

Nëse keni qenë në këtë faqe për një kohë më të gjatë, ju mund të keni ardhur në përfundim se një numër i gjërave në botë nuk janë të drejta. Ju mund të keni zbuluar se lajmet shpesh bëhen dhe se termi "lajm i rremë" është krijuar për të marrë një monopol për atë që [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër