Etiketa: realiteti virtual

Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Qershor 2018 3 Comments
Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë?

Vetëm për shkak se ndonjëherë na kalon, mund të jetë po aq interesante që të hedhim një vështrim më të afërt në gjendjen teknologjike të çështjeve. Jo të gjithë marrin vështërsi për të parë filma, kështu që shpesh nuk kemi asnjë ide se çfarë qëndron në aspektin e teknologjisë. Për shembull, nëse i them njerëzve se shtëpitë [...]

Vazhdo leximin »

Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

paraqitur në FILOZOFIK by në 26 Tetor 2015 2 Comments
Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

Javën e kaluar diskutova mundësinë e jetesës në një botë virtuale, ku bëra një referencë për vëzhgimet shkencore, të tilla si përshkrimi i universit me teorinë e vargut (teoria e vargut) që sillet sipas kodit kompjuterik (shih këtu). Unë gjithashtu diskutova mundësinë e një simulimi brenda një simulimi. Kjo kuptohet më mirë nga [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër