Etiketa: Feja

Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Korrik 2019 4 Comments
Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

Ju dëgjoni shumë njerëz që flasin për ndërgjegjen. Disa kërkojnë një mësues feje; të tjerët meditojnë ose praktikojnë yoga; të tjerët shkojnë në kishë ose angazhohen në ndonjë formë feje ose shpirtërore. Misteri i madh është se sa njerëz duket të jenë duke u përpjekur për të pastruar anijet e tyre dhe në ndërkohë ende në [...]

Vazhdo leximin »

Ne nuk mund t'i zgjidhim problemet në botë duke menduar dhe duke folur, por në këtë mënyrë:

paraqitur në SIMULIMI by në 21 Qershor 2019 3 Comments
Ne nuk mund t'i zgjidhim problemet në botë duke menduar dhe duke folur, por në këtë mënyrë:

Më parë i referova një videoje nga Roald Boom, të cilën unë personalisht nuk e di, por nga të cilat pashë një video në YouTube para 1x. Në fjalimin e mëposhtëm (të cilin e kam marrë), Roald vjen afër thelbit për shijen time. Ai pohon se propozimi i Ajnshtajnit 'Ne nuk mund ta zgjidhim një problem nga niveli i njëjtë i të menduarit' [...]

Vazhdo leximin »

Nëse janë përmbushur profecitë, a është ajo dëshmi që besimet tuaja janë e vërteta?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Qershor 2019 24 Comments
Nëse janë përmbushur profecitë, a është ajo dëshmi që besimet tuaja janë e vërteta?

Shumë lexues e shohin përmbushjen e profecive si një shenjë se besimet e tyre janë të drejta. Për ata që nuk janë të interesuar për fenë, dua të them: mendoni përsëri, sepse e gjithë politika botërore bazohet në besimet fetare. Nëse nuk e shihni këtë, thjesht nuk i keni kushtuar vëmendje. Pse [...]

Vazhdo leximin »

Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Shkurt 2019 4 Comments
Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

Dokumentari më poshtë jep një përmbledhje të arsyeshme të mirë se si Luciferianizmi është bërë rrjedhë dhe gjithnjë e më shumë po shtyhet në industrinë e filmit dhe muzikës, por gjithashtu në seri në Netflix. Do të ishte e dobishme gjithashtu të merret parasysh se si programimi subliminal punon në gjithçka që njerëzit mendojnë [...]

Vazhdo leximin »

Homomanifest dhe nënshkrimi i kreut të SGP Van der Staaij nën deklaratën e Nashville: propaganda e maskuar e ylberit

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 8 Janar 2019 7 Comments
Homomanifest dhe nënshkrimi i kreut të SGP Van der Staaij nën deklaratën e Nashville: propaganda e maskuar e ylberit

Po aq i palidhur me pyetjen nëse lideri i SGP-së Kees van der Staaij nuk është në të vërtetë sekret i dashurisë mashkullore, është sigurisht i tërë trazirat rreth deklaratës së Nashville-it që maskuan propagandën e ylberit. Kjo është se si e bëni këtë: ju krijoni një problem vetë, jepni shumë vëmendje në media duke admiruar një trazirë të vetëshpallur, përmes aktorëve të [...]

Vazhdo leximin »

Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

paraqitur në SIMULIMI by në 5 Janar 2019 9 Comments
Si mund ta ndalojmë procesin e profecisë në fund të kohës?

Çështja nga titulli do të jetë paksa e çuditshme për shumë njerëz gjithsesi. Ju mund të jeni të mjerë dhe kështu do të gjeni termin e përfundimit të kohës me kuptim të përkufizuar. A nuk e gjeni atë duke goditur sa njerëz arianë ende kanë një lloj sistemi besimi? Besimi në teorinë e evolucionit, për shembull. Po, edhe ky është një sistem besimi, sepse [...]

Vazhdo leximin »

Cilat janë dimensionet, çfarë është vetëdije, si është ndërtuar realiteti ynë dhe sa dimensionet janë atje?

paraqitur në SIMULIMI by në 14 Tetor 2018 22 Comments
Cilat janë dimensionet, çfarë është vetëdije, si është ndërtuar realiteti ynë dhe sa dimensionet janë atje?

Brenda botës sonë 3-dimensionale, të paktën bota si ne shohin me sy 3D tonë, ne mund të përcaktojë dimensionet matematikisht, por ajo që për dimensionet shpirtërore? Çfarë nënkupton koncepti i dimensionit në botën shpirtërore apo fetare? Në këtë artikull do të gjeni një shpjegim të detajuar dhe unë bast që ju [...]

Vazhdo leximin »

"E kam kërkuar universin" prirje

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 gusht 2018 5 Comments
"E kam kërkuar universin" prirje

Ju dëgjoni atë gjithnjë e më shumë njerëz thonë: "Unë kam kërkuar universin". Nga vjen kjo prirje? Joost mund të dijë, por është një lloj hype. Njeriu modern me sa duket beson në një lloj fuqie hyjnore të universit. Shumica e popullsisë holandeze, megjithatë, besojnë në teorinë e evolucionit dhe në atë [...]

Vazhdo leximin »

Universi është një simulim: të gjitha fetë, çdo sistem besimi është mashtrim

Universi është një simulim: të gjitha fetë, çdo sistem besimi është mashtrim

A e dini se çdo gjë që ju perceptoni materializohet vetëm kur ajo është vërejtur? Kjo tregon një eksperiment thuajse një shekullor të quajtur eksperiment i dyfishtë (hapja e dyfishtë). Fizikanët kuantikë në mbarë botën e kanë kryer këtë eksperiment qindra herë, sepse ajo çoi në kaq shumë mosbesim dhe në të njëjtën kohë në një habi të tillë të madhe. Është një zbulim që [...]

Vazhdo leximin »

Imazhet e Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të) dhe garën e kartonave të Geert Wilders

Imazhet e Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të) dhe garën e kartonave të Geert Wilders

Ai goditi mua në të përfshijë fjalime nga Shejh Imran Huseinit, unë si për të dëgjuar për analizën e tij të historisë dhe aktuale të ngjarjeve në lidhje me profecitë islamike që myslimanët pothuajse asnjëherë nuk përmendet emri i profetit Muhamed, dhe në qoftë se ata e bëjnë atë ata shtojnë një fjali të tërë për të. [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër