Etiketa: GGZ

Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments
Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin 'Efekti Lucifer'. Në artikujt e mi unë kam theksuar shpesh se historia dhe simbolizmi tregojnë se në një simulim Luciferian ne [...]

Vazhdo leximin »

Pas Thijs H., projektligji i Edith Schipper për ndalimin e vëzhgimit, i hedhur poshtë në qeverinë e mëparshme, do të përqafohet nga të gjithë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 9 Maj 2019 9 Comments
Pas Thijs H., projektligji i Edith Schipper për ndalimin e vëzhgimit, i hedhur poshtë në qeverinë e mëparshme, do të përqafohet nga të gjithë

Njerëzit nuk ishin ende gati. Një peticion nga kjo faqe fitoi më shumë se pesë mijë nënshkrime kundër faturës së propozuar nga Edith Schippers nën kabinetin e mëparshëm të Rutte. Në përmbledhje, ai faturë ka për qëllim aq shumë sa që miqtë, fqinjët ose familja juaj duhet ta quajnë psikologjinë për të siguruar që ju [...]

Vazhdo leximin »

Çdo person holandez potencialisht 'konfuzon personin' dhe pasagjerin e psikologjisë

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 28 Shkurt 2018 7 Comments
Çdo person holandez potencialisht 'konfuzon personin' dhe pasagjerin e psikologjisë

Po, papritur kishte hundë dhe buzë nga raporti se tani ka edhe psikologji në Holandë rreth ngasjes. Nga jashtë ata duken si një ambulancë, por brenda udhëtarit mund të jetë i lidhur siç duhet dhe asnjë pajisje nuk mund të prishen. Medikamentet fshihen mirë. Me termin 'personi i hutuar', mendon [...]

Vazhdo leximin »

Ministri Schippers festohet për ndalimin e kujtdo që nuk pajtohet me shtetin

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Korrik 2016 9 Comments
Ministri Schippers festohet për ndalimin e kujtdo që nuk pajtohet me shtetin

Kam paralajmëruar më parë, por ministri Edith Schippers ka paraqitur sot një projekt-ligj për të mbyllur të gjithë ata që nuk kërcejnë në gypat e shtetit. Natyrisht që është formuluar mirë dhe ne kemi parë shkaqet e nevojshme që kalojnë, por është deri më tani. Imagjinoni [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër