Tag: simbolizëm

Ylberi përfaqëson një fe fanatike ndërsa përkrahësit mendojnë se po luftojnë për 'diversitetin dhe gjithëpërfshirjen'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 14 gusht 2019 22 Comments
Ylberi përfaqëson një fe fanatike ndërsa përkrahësit mendojnë se po luftojnë për 'diversitetin dhe gjithëpërfshirjen'

Në artikullin tim të mëparshëm sqarova se nga vjen ylberi si simbol. Shkurt, ylberi ishte fillimisht një simbol i tokës së re pas përmbytjes. Zoti tregoi një ylber që nuk ishte parë kurrë më parë në qiell si një shenjë për njeriun. Dhe Zoti tha: Kjo është shenja e besëlidhjes që [...]

Vazhdo leximin »

Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Shkurt 2019 4 Comments
Pse luciferianizmi, magjia dhe transgje- demizmi bëhen të zakonshme

Dokumentari më poshtë jep një përmbledhje të arsyeshme të mirë se si Luciferianizmi është bërë rrjedhë dhe gjithnjë e më shumë po shtyhet në industrinë e filmit dhe muzikës, por gjithashtu në seri në Netflix. Do të ishte e dobishme gjithashtu të merret parasysh se si programimi subliminal punon në gjithçka që njerëzit mendojnë [...]

Vazhdo leximin »

Normal i ri është i parregullt (ose anasjelltas?)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 20 Dhjetor 2018 26 Comments
Normal i ri është i parregullt (ose anasjelltas?)

Po, fëmijë të dashur të tubave. Normal i ri është tani i parregullt ose duhet të themi se është normal normal i parregullt? 'Në pothuajse 900 shkolla në arsimin e mesëm dhe të mesëm profesional, mësuesit dhe nxënësit veshin të premten e purpurt purpurtë. Ata e bëjnë këtë me rastin e Purple të premten, një ditë e veprimit për barazinë e lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve, transeksualëve dhe interseksual studentët '[...]

Vazhdo leximin »

Monumenti MH17 një sy e bukur me gjithë syrin në një 'fjongo' të gjelbër

paraqitur në simbolizmit by në 31 gusht 2016 12 Comments
Monumenti MH17 një sy e bukur me gjithë syrin në një 'fjongo' të gjelbër

Në Vijfhuizen së shpejti do të ketë një monument për të përkujtuar viktimat e fatkeqësisë MH17. Kjo është një iniciativë e Fondacionit Monument Kombëtar MH17. Ajo që është mjaft e habitshme është simbolizmi i monumentit. Ne kemi zgjedhur një sy të gjthë në një shirit të gjelbër (shirit), siç mund të shihet në përshtypjen e artistit për monumentin më poshtë. Përveç kësaj, [...]

Vazhdo leximin »

A regentët holandezë marrin një kryq me simbolizmin nazist?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 10 Mars 2016 6 Comments
A regentët holandezë marrin një kryq me simbolizmin nazist?

"Rendi i Meritës së Republikës Federale të Gjermanisë (gjermanisht: Bundesrepublik Deutschland Verdienstorden der) është e vetmja Urdhrin e Meritës të Gjermanisë dhe ishte në 7 1951 shtator të vendosur nga Presidenti Federal Theodor Heuss. Ka diçka që godet për këtë kryq. Ajo iu dha një populli hollandez të shquar. Vetëm një listë: Mbretëresha Juliana dhe Princi Bernhard, Mbretëresha Beatrix dhe [...]

Vazhdo leximin »

Islami gjithashtu përmban simbolizmin e Saturnit 2

paraqitur në simbolizmit by në 30 Shtator 2015 14 Comments
Islami gjithashtu përmban simbolizmin e Saturnit 2

Dje kam vendosur një artikull në të cilin kam dhënë vizionin tim për praninë e mundshme të simbolizmit të Saturnit në Islam. Këtu fokusi ishte kryesisht në Kaaba në Mekë dhe në krahasim me polin e veriut të Saturnit. Kjo nuk mund të jetë një argument shumë i fortë për shumë njerëz. Sigurisht që nuk është qëllimi im [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër