Etiketa: simulim

Informacion vital për jetën tuaj të tanishme

paraqitur në SIMULIMI by në 22 Korrik 2019 19 Comments
Informacion vital për jetën tuaj të tanishme

Është koha për të dalë nga bota e ëndrrave dhe të filloni të shikoni botën rreth jush për atë që është e vlefshme. Kjo do të sjellë ndryshime thelbësore në jetën tuaj. Prandaj do të doja të theksoja këtë prezantim nga Richard Thieme (në fund të këtij artikulli), një ish-prift që e ka transformuar veten në [...]

Vazhdo leximin »

"Shpirti i simuluar", "ndërgjegjja e rindërtuar", a ekziston kjo?

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 20 Korrik 2019 12 Comments
"Shpirti i simuluar", "ndërgjegjja e rindërtuar", a ekziston kjo?

Këtë javë u ngrit një diskutim i vogël në faqen e internetit rreth rimishërimit dhe pyetjes nëse ekziston. Sipas diskutimit, do të kishte deklarata të mjaftueshme të dëshmitarëve që do ta bënin të qartë se rimishërimi ekziston. Mendimi im është se diskutimi bëhet i tepërt sapo të hyni në thelbin e realitetit tonë [...]

Vazhdo leximin »

Dëgjoni shpjegimin e Elon Muskut për të ardhmen e afërt në të cilën ne bëhemi të zhytur në një simulim

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 19 Korrik 2019 11 Comments
Dëgjoni shpjegimin e Elon Muskut për të ardhmen e afërt në të cilën ne bëhemi të zhytur në një simulim

Për disa është rruga për shpëtim: bashkimi me UA dhe jetesa në simulime që nuk mund të dallohen më nga ato reale. I përdorur ato pak fjalë nga Elon Musk në këngën më poshtë. Unë shpresoj se ju stimulon të mendoni nëse kemi apo jo ne [...]

Vazhdo leximin »

'Ego' është programi AI që plotëson autopilotin e bio-robotit të njeriut-avatar

paraqitur në SIMULIMI by në 11 Korrik 2019 13 Comments
'Ego' është programi AI që plotëson autopilotin e bio-robotit të njeriut-avatar

Ata që kanë lexuar artikullin për njerëzit pa shpirt (NPC) tani mund të kuptojnë se termi "ndërgjegje" ose "shpirt" mund të krahasohet me një lidhje pa tel midis një ndërveprimi të trurit me një avatar në një simulim. Avatari në simulim është, siç ishte, i kontrolluar nga jashtë dhe prandaj është i frymëzuar. Në atë artikull [...]

Vazhdo leximin »

A ka shumë njerëz rreth jush fjalë për fjalë pa shpirt (trupë të pajetë)?

paraqitur në SIMULIMI by në 8 Korrik 2019 17 Comments
A ka shumë njerëz rreth jush fjalë për fjalë pa shpirt (trupë të pajetë)?

Është pothuajse e pamundur të imagjinohet, por a keni pyetur ndonjëherë nëse disa njerëz rreth jush kanë një 'shpirt'? Ju vetëm duhet të shikoni rreth jush në jetën e përditshme dhe ju ndonjëherë gjeni njerëz të cilët janë shumë të aftë për të vepruar ndjeshmëri, por në të vërtetë totalisht [...]

Vazhdo leximin »

Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 3 Korrik 2019 4 Comments
Si mund të flasin njerëzit për "ndërgjegjësimin" dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit?

Ju dëgjoni shumë njerëz që flasin për ndërgjegjen. Disa kërkojnë një mësues feje; të tjerët meditojnë ose praktikojnë yoga; të tjerët shkojnë në kishë ose angazhohen në ndonjë formë feje ose shpirtërore. Misteri i madh është se sa njerëz duket të jenë duke u përpjekur për të pastruar anijet e tyre dhe në ndërkohë ende në [...]

Vazhdo leximin »

Ne nuk mund t'i zgjidhim problemet në botë duke menduar dhe duke folur, por në këtë mënyrë:

paraqitur në SIMULIMI by në 21 Qershor 2019 3 Comments
Ne nuk mund t'i zgjidhim problemet në botë duke menduar dhe duke folur, por në këtë mënyrë:

Më parë i referova një videoje nga Roald Boom, të cilën unë personalisht nuk e di, por nga të cilat pashë një video në YouTube para 1x. Në fjalimin e mëposhtëm (të cilin e kam marrë), Roald vjen afër thelbit për shijen time. Ai pohon se propozimi i Ajnshtajnit 'Ne nuk mund ta zgjidhim një problem nga niveli i njëjtë i të menduarit' [...]

Vazhdo leximin »

Nëse janë përmbushur profecitë, a është ajo dëshmi që besimet tuaja janë e vërteta?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Qershor 2019 24 Comments
Nëse janë përmbushur profecitë, a është ajo dëshmi që besimet tuaja janë e vërteta?

Shumë lexues e shohin përmbushjen e profecive si një shenjë se besimet e tyre janë të drejta. Për ata që nuk janë të interesuar për fenë, dua të them: mendoni përsëri, sepse e gjithë politika botërore bazohet në besimet fetare. Nëse nuk e shihni këtë, thjesht nuk i keni kushtuar vëmendje. Pse [...]

Vazhdo leximin »

Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 4 Mars 2019 1 Comment
Microsoft Hololens 2 një shije të asaj që është e mundur me lidhjen e trurit të internetit

Microsoft Hololens 2 është një avancim i mrekullueshëm inovativ në fushën e Realitetit të Shtuar. Realiteti i shtuar është një shtresë dixhitale në lidhje me botën reale. Kjo është arsyeja pse syzet e Microsoft-it janë bërë nga materiale transparente, në kontrast me syzet e realitetit virtual që njohim për lojëra. Realiteti i shtrirë ka të ardhmen dhe që e di [...]

Vazhdo leximin »

Jo, ne nuk jetojmë në një simulim kompjuteri "jashtëtokësor": hiqni atë absurditet

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 12 Shkurt 2019 15 Comments
Jo, ne nuk jetojmë në një simulim kompjuteri "jashtëtokësor": hiqni atë absurditet

Këtë javë erdha përsëri në një artikull mbi Niburu.co përsëri, në drejtimin e një lexuesi. Është e trishtueshme të shohësh se si duket se mediat alternative janë ngritur për të lidhur gjithçka që kërkon vëmendje serioze me jashtëtokësorët. Subjekt 'jashtëtokësorët' me sa duket shet mirë, sepse shumë janë ende në [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër