Tag: teoria e simulimit

Hipoteza e simulimit hacked

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 24 Shtator 2018 3 Comments
Hipoteza e simulimit hacked

Sot kam marrë një video nga YouTube nga një lexues. Videoja ishte pothuajse menjëherë e befasuar për fat të mirë, dhe pastaj vetullat frowned. Ajo ishte të paktën disi e mrekullueshme për të përmendur se një holandez vjen me një ide të ngjashme pak pas publikimit të artikujve të mi për teorinë e simulimit. [...]

Vazhdo leximin »

Elon Musk në lidhje me teorinë e simulimit, optimizmin dhe 'udhëtimin'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 10 Shtator 2018 3 Comments
Elon Musk në lidhje me teorinë e simulimit, optimizmin dhe 'udhëtimin'

Podkastet e Joe Rogan dhe Elon Musk, të cilat tani janë diskutuar në mbarë botën, përmbajnë disa deklarata interesante që mund të përshkruhen si 'të pakuptueshme' nga shumë njerëz. Gjithë vëmendja e medias, megjithatë, shkoi kryesisht për faktin se Musk mori një frymë të përbashkët. E cila është sigurisht stunt më të mirë të marketingut ndonjëherë, sepse kjo [...]

Vazhdo leximin »

Teoria e simulimit për studentët e avancuar

paraqitur në SIMULIMI by në 1 Shtator 2018 6 Comments
Teoria e simulimit për studentët e avancuar

Gjithnjë e më shumë shkencëtarë po fillojnë të thonë se universi ynë është simulim. Muzika e mirënjohur Muse është gjithashtu e fokusuar fort në këtë temë me albumin e saj të fundit. Dhe kur diçka fillon të bëhet rrjedhë, shumë kërkues të së vërtetës fillojnë shpejt të bëhen dyshues. Përfundimi im është se personi zgjim duhet të bëhet i vetëdijshëm për [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër