GESCHIEDENIS

Friesland, gjuha dhe kultura e vet përdorën ishullin nën Islandë të quajtur Frisland?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 7 Janar 2017 7 Comments
Friesland, gjuha dhe kultura e vet përdorën ishullin nën Islandë të quajtur Frisland?

Sa shpejt historia mund të falsifikohet duket të vërtetohet me zbulimin e ishullit të Frislandit në hartat e vjetra që thjesht duket se janë në bibliotekat ndërkombëtare. A keni menduar ndonjëherë se si është e mundur që ka njerëz të tillë të vogël kokëfortë që jetojnë në veri të Holandës që flasin një gjuhë [...]

Vazhdo leximin »

Donald Trump dhe Hillary Clinton, të dy pasardhësit e faraonit?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 18 Maj 2016 33 Comments
Donald Trump dhe Hillary Clinton, të dy pasardhësit e faraonit?

Në artikujt e mi të fundit unë e përmenda më shpesh, domethënë se bota është drejtuar ende nga linjat e vjetra të faraonit. Ndoshta ju do të mendoni "Ah, si e bën njeriun tuaj të zënë!", Por është shumë e vlefshme për të studiuar, sepse atëherë ju do të kuptoni se si historia, e tashmja dhe e ardhmja [...]

Vazhdo leximin »

Brexit nuk është keq për zemrën financiare britanike

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 14 Maj 2016 3 Comments
Brexit nuk është keq për zemrën financiare britanike

Dje kemi parë në lajmet e NOS se një Brexit (që është një dalje nga Evropa nga britanikët) mund të ketë pasoja serioze financiare për zemrën financiare të Londrës. Megjithatë, kjo është absurditet i plotë në qoftë se ne jemi serioz në lidhje me gërmimin për të hetuar se çfarë është pikërisht ajo zemër financiare e Londrës. Kjo [...]

Vazhdo leximin »

Lufta në Siri dhe lufta e ardhshme botërore

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 10 Maj 2016
Lufta në Siri dhe lufta e ardhshme botërore

Presidenti rus Vladimir Putin dje thirri për krijimin e një organizate globale të sigurisë për të luftuar terrorizmin. Pyetja është nëse ne mund të nxjerrim përfundimin se Putin (ose Putini, nëse ju pëlqen) në të vërtetë mbështet axhendën globaliste të një Rendi të Ri Botëror. Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje mund të jetë [...]

Vazhdo leximin »

Festimi i Ditës së Çlirimit? A e dini se çfarë jeni duke festuar?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 5 Maj 2016 0 Comments
Festimi i Ditës së Çlirimit? A e dini se çfarë jeni duke festuar?

Nëse sot do të festoni Ditën e Çlirimit dhe mendoni se po festoni çlirimin e Holandës nga nazistët, atëherë merrni një moment për të studiuar nëse kjo është me të vërtetë e vërtetë. Në faqen e internetit Truthseeker1313.com një pamje krejtësisht të ndryshme të historisë mund të gjenden se në [...]

Vazhdo leximin »

Martin Vrijland interviston Sean Hross për mënyrën se si elita faraonike kontrollon botën

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 31 Mars 2016 18 Comments
Martin Vrijland interviston Sean Hross për mënyrën se si elita faraonike kontrollon botën

Në një intervistë nga Martin Vrijland me Sean Hross në 31 Mars çështje 2016 rëndësishme janë diskutuar. Sean Hross është një historian dhe fillimisht nga Afrika e Jugut. Më parë kam intervistuar atë 25 Maj 2015. Informacioni i Seanit është thelbësor për të kuptuar gjithçka që bëjmë sot [...]

Vazhdo leximin »

Pse Evropa pretendon se Erdogan është i papërshtatshëm, por bashkëpunon fshehurazi me Hitlerin e ri

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 11 Mars 2016 4 Comments
Pse Evropa pretendon se Erdogan është i papërshtatshëm, por bashkëpunon fshehurazi me Hitlerin e ri

Para Luftës së Dytë Botërore pamë një ringjallje të madhe në ekonominë gjermane. Adolf Hitler ndërtoi industri të kompletuara dhe infrastruktura u përmirësua jashtëzakonisht. Kjo shkaktoi një rritje të madhe ekonomike në Gjermani, e cila deri atëherë vuajti shumë nga pagesat e riparimit pas Luftës së Parë Botërore. Ringjallja ekonomike ndoshta e bëri Adolf Hitlerin më shumë [...]

Vazhdo leximin »

A ishte Jezui një pasardhës i faraonit; janë familjet mbretërore pasardhësit e Faraonit?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 11 Mars 2016 6 Comments
A ishte Jezui një pasardhës i faraonit; janë familjet mbretërore pasardhësit e Faraonit?

A është historia siç e dimë mirë? A janë religjionet siç i njohim ato përfaqësime korrekte të origjinës së tyre? Pse Mbretëresha Elizabeta II e Britanisë së Madhe u kurorëzua në një fron që qëndronte në majë të gurit të Jakobit dhe në krye të shkallëve piramidale? Para se të përfundoj një analizë [...]

Vazhdo leximin »

A regentët holandezë marrin një kryq me simbolizmin nazist?

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 10 Mars 2016 6 Comments
A regentët holandezë marrin një kryq me simbolizmin nazist?

"Rendi i Meritës së Republikës Federale të Gjermanisë (gjermanisht: Bundesrepublik Deutschland Verdienstorden der) është e vetmja Urdhrin e Meritës të Gjermanisë dhe ishte në 7 1951 shtator të vendosur nga Presidenti Federal Theodor Heuss. Ka diçka që godet për këtë kryq. Ajo iu dha një populli hollandez të shquar. Vetëm një listë: Mbretëresha Juliana dhe Princi Bernhard, Mbretëresha Beatrix dhe [...]

Vazhdo leximin »

Situata e luftës në Siri; Perandoria Romake Perëndimore, Bizanti dhe Perandoria Osmane

paraqitur në GESCHIEDENIS by në 7 Mars 2016 0 Comments
Situata e luftës në Siri; Perandoria Romake Perëndimore, Bizanti dhe Perandoria Osmane

Në mënyrë që të kuptohet rritja e Turqisë nën udhëheqjen e Presidentit Tayyip Rexhep Erdogan, është e rëndësishme të hedhim një vështrim më të afërt në një pjesë të historisë. Nëse e njohim këtë histori, do të kuptojmë gjithashtu se si mund të shpjegohet skena aktuale e betejës në Siri; cilat grupe janë aktive dhe 'kush' ose 'çfarë' aktual [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër