FILOZOFIK

Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 13 Korrik 2017 8 Comments
Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë?

Çka nëse nanoteknologjia dhe inteligjenca artificiale çojnë në pavdekësinë? Çfarë ndodh nëse transhumanistët si Ray Kurzweil Google dhe Michio Kaku (e njohur nga Discovery Channel) të marrin të barabartë dhe ne mund të zëvendësojë të gjitha qelizat biologjike mortore në trupin tonë nga qelizat nanoteknologji riprodhuar nga i cili të metat gjenetike që shkaktojnë sëmundje dhe vdekshmërisë, dashuria-programuara ? Pse [...]

Vazhdo leximin »

Akti kullues: ligji më i mirë nga kapelë e lartë e Ronald Plasterk!

paraqitur në FILOZOFIK by në 12 Korrik 2017 16 Comments
Akti kullues: ligji më i mirë nga kapelë e lartë e Ronald Plasterk!

Ti e njeh atë ministër super simpatik, i cili papritmas u transformua nga asgjë e kolumnistit dhe folësit në Buitenhof në Ministrin e Arsimit, Kulturës dhe Shkencës nën kabinetin e Balkenende IV. Ronald Plasterk i ndritshëm dhe i gëzuar është ndoshta më i njohuri nga hovet e tij të habitshme dhe të hijshme. Ndonjëherë ai vesh një kapelë të habitshme dhe [...]

Vazhdo leximin »

'Horizon Zero Dawn' nga kompania e lojërave të lojrave të Guerrilës të Amsterdamit 1e hap drejt realitetit të shtuar

paraqitur në FILOZOFIK by në 11 Korrik 2017 7 Comments
'Horizon Zero Dawn' nga kompania e lojërave të lojrave të Guerrilës të Amsterdamit 1e hap drejt realitetit të shtuar

Programi televiziv VPRO Tegenlicht dërgoi një program në 16 pril 2017 me titullin 'Të gjithë në lojë'. Një emër i zgjedhur mirë, sepse dokumentari ishte një shembull i mirë se si gjithnjë në rritje numri i miliona publikëve në botë po humbasin veten në lojëra. Këto lojëra po bëhen më realiste dhe janë transformuar ngadalë nga 'lineare', [...]

Vazhdo leximin »

Turqia dhe Irani, sulmi profetik ndaj Izraelit dhe hartë rrugore drejt qeverisë botërore Luciferiane

paraqitur në FILOZOFIK by në 27 Qershor 2017 32 Comments
Turqia dhe Irani, sulmi profetik ndaj Izraelit dhe hartë rrugore drejt qeverisë botërore Luciferiane

Më parë përmenda se profecitë fetare shërbejnë si një lloj skenari në realitetin në të cilin jetojmë. Unë gjithashtu deklaroi se Turqia përmbush rolin e Magogun dhe Gogut të Magogut Erdogan është përmendur si në librin e Ezekielit (shih këtu). Para se të braktisni dhe mendoni: "Oh jo [...]

Vazhdo leximin »

Interneti, pema e njohurisë, Apple dhe jeta e përjetshme

paraqitur në FILOZOFIK by në 3 Qershor 2017 3 Comments
Interneti, pema e njohurisë, Apple dhe jeta e përjetshme

Nicholas Copernicus shkroi sipas historisë sonë në 1543 pas Krishtit se Dielli ishte qendra e sistemit tonë diellor dhe se toka ishte vetëm një planet që qarkullonte rreth diellit. Ky mendim ishte aq tronditës në kohën kur ai e vonoi shkrimin e veprës së tij të madhe astronomike dhe të tij [...]

Vazhdo leximin »

Epoka e Ujëderrit, Epoka e Re dhe Rendi i Ri Botëror

paraqitur në FILOZOFIK by në 29 Dhjetor 2016 19 Comments
Epoka e Ujëderrit, Epoka e Re dhe Rendi i Ri Botëror

Madam Helena Petrovna Blavatsky është në të vërtetë themeluesi i lëvizjes New Age i cili do të bashkohen të gjitha fetë dhe krijimin e qeverisë botërore 1 është një proces i dëshirueshëm. Ajo udhëtoi në të gjithë botën për të studiuar të gjitha fetë. Ky fakt në vetvete duhet të jetë një shenjë se kjo zonjë erdhi nga qarqe të mirë-për-bërë, sepse [...]

Vazhdo leximin »

Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 11 Shtator 2016 2 Comments
Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë?

Pse do të shqetësoheni për të gjitha padrejtësitë në botë? Kjo është pyetja që kërkojnë shumë njerëz. Për këtë shtohet shpesh se kjo vetëm ju sjell në një energji negative. Disa njerëz gjithashtu besojnë se ju krijoni realitetin tuaj, kështu që nëse përqendroheni te padrejtësia, ju [...]

Vazhdo leximin »

Çështja kryesore e fesë: Kush është Perëndia i vërtetë dhe kush është Satani?

paraqitur në FILOZOFIK by në 14 Dhjetor 2015 12 Comments
Çështja kryesore e fesë: Kush është Perëndia i vërtetë dhe kush është Satani?

Në shumë reagime nga lexuesit pyetet se pse flas aq shumë për djallin? Nëse ka një Satan, a duhet të ketë edhe një Perëndi? Për lexuesit që janë vetëm në këtë faqe interneti këto do të jenë tërësisht pyetje absurde. Në përvojën e tyre nuk ka ndoshta ndonjë zot dhe gjithçka është [...]

Vazhdo leximin »

Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

paraqitur në FILOZOFIK by në 26 Tetor 2015 2 Comments
Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

Javën e kaluar diskutova mundësinë e jetesës në një botë virtuale, ku bëra një referencë për vëzhgimet shkencore, të tilla si përshkrimi i universit me teorinë e vargut (teoria e vargut) që sillet sipas kodit kompjuterik (shih këtu). Unë gjithashtu diskutova mundësinë e një simulimi brenda një simulimi. Kjo kuptohet më mirë nga [...]

Vazhdo leximin »

Dimensione të shumëfishta, simulime softueri, vetëdije ose shpirt. Çfarë është e vërtetë?

paraqitur në FILOZOFIK by në 20 Tetor 2015 27 Comments
Dimensione të shumëfishta, simulime softueri, vetëdije ose shpirt. Çfarë është e vërtetë?

Në një artikull në lidhje me gjuhën hebraike, unë shpjegova se si universi ka të bëjë me simulimin e softuerit. Unë nuk jam i pari dhe i vetëm që e quaj këtë, as edhe astrofizikanti dhe fituesi i çmimit Nobel George Smoot janë të shqetësuar me këtë pyetje. Edhe pse ai në këtë prezantim TED thotë se ai është 'pak [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër