INSULIME TË RI

Kërcënimi bërthamor i Koresë së Veriut kundrejt kërcënimit më të madh për njerëzimin

paraqitur në INSULIME TË RI by në 11 Maj 2017 29 Comments
Kërcënimi bërthamor i Koresë së Veriut kundrejt kërcënimit më të madh për njerëzimin

Gjatë javëve të fundit, lajmi përveç zgjedhjeve franceze është përqendruar në kërcënimet e luftës amerikane kundër Koresë së Veriut. Ky vend është papritmas tmerrësisht e rrezikshme për shkak se ajo do të jetë duke punuar në zhvillimin e armëve bërthamore dhe që është e padëshirueshme në qoftë se ju e quajti Amerikën, por një justifikim i mirë për të marrë përsëri [...]

Vazhdo leximin »

Ju nuk keni për të kundërshtuar sistemin, por ju duhet të arrini sukses brenda saj

paraqitur në INSULIME TË RI by në 2 Maj 2016 1 Comment
Ju nuk keni për të kundërshtuar sistemin, por ju duhet të arrini sukses brenda saj

Shumë njerëz mendojnë që ju nuk duhet të kundërshtoni "sistemin", por duhet të gjejnë mënyra për të qenë të suksesshëm. Ju mund, ashtu siç janë, të gjejnë mënyra për të fituar para në ose brenda atij sistemi brenda sistemit aktual. Edhe pse është sigurisht e vërtetë se kur shtypni një pranverë tensioni, kjo [...]

Vazhdo leximin »

Çfarë është e gabuar me idenë e një qeverie qendrore botërore?

paraqitur në INSULIME TË RI by në 16 Mars 2016 16 Comments
Çfarë është e gabuar me idenë e një qeverie qendrore botërore?

Pyetja unë shpesh merrni është: "Çfarë është e gabuar me një qeveri të centralizuar botërore?" Ndonjëherë ai shtoi diçka si: "Ka ende shumë njerëz të thjeshtë të cilët tani duhet njëherë udhëhequr dhe është ende e dobishme në qoftë se ju në të gjithë botën a kanë të njëjtat rregulla? "Pyetje thelbësisht të besueshme, do të thonit. Kjo [...]

Vazhdo leximin »

Ushqim sintetik Nano-tech dhe kërkimi i Google për pavdekësinë

paraqitur në INSULIME TË RI by në 27 Shkurt 2016 12 Comments
Ushqim sintetik Nano-tech dhe kërkimi i Google për pavdekësinë

Google ka angazhuar një gjenetist të lartë në kërkimin e saj për pavdekësinë. Google është tërësisht në 'hartën e rrugës' siç përshkruhet shpesh nga transhumanisti Ray Kurzweil i cili prezantoi termin 'singularitet' dhe pretendon se njerëzimi në 2045 arrin pavdekësinë e saj. Më herët kam raportuar se ata kanë zbuluar se kodi i ADN-së mund të rivendoset nga [...]

Vazhdo leximin »

Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

paraqitur në INSULIME TË RI by në 24 Shkurt 2016 20 Comments
Eksperimenti "i dyfishtë" për iluzionin e realitetit

Çdo gjë rreth jush, madje edhe vetë trupi juaj, krijohet vetëm kur e perceptoni atë. Kjo është një deklaratë mjaft e guximshme. Megjithatë, kjo deklaratë mbështetet nga zbulimet shkencore në fushën e fizikës kuantike. Fizikantët kuantik në mbarë botën kanë përsëritur testet e mëposhtme qindra herë, sepse ajo çoi në kaq shumë mosbesim dhe në të njëjtën kohë një habi të tillë të madhe. [...]

Vazhdo leximin »

Matrica është e parëndësishme, gjithçka ndodh në "mendjen"

paraqitur në INSULIME TË RI by në 22 Korrik 2015 8 Comments
Matrica është e parëndësishme, gjithçka ndodh në "mendjen"

"Matrica është e rëndësishme, çdo gjë zhvillohet në mendje, është një deklaratë që e kam dëgjuar këtë javë dhe mendoi me vlerë medituar. Duke folur për matricën dhe përbërja e saj është tërësisht e parëndësishme; të menduarit rreth strukturës së pushtetit në tokë është e parëndësishme; çdo formë e përvojës zhvillohet në [...]

Vazhdo leximin »

Ndërveprimi midis njeriut dhe origjinës së tij

paraqitur në INSULIME TË RI by në 12 Qershor 2015 19 Comments
Ndërveprimi midis njeriut dhe origjinës së tij

Edhe pse njerëzit në bazë të shpjegimit tim të fizikës kuantike dhe "Experiment dyfishtë çarë" (shih këtu), përfundimi mund të jetë se unë kam një pamje determinist të jetës, ku çdo gjë është vetëm një projeksion dhe se njeriu është vetëm në gjendje të marrë "realitet" si për të projektuar një lloj holografik, është një [...]

Vazhdo leximin »

Shpirti, shpirti dhe trupi: çfarë është ajo dhe cila është funksioni i tyre?

paraqitur në INSULIME TË RI by në 23 Prill 2015 46 Comments
Shpirti, shpirti dhe trupi: çfarë është ajo dhe cila është funksioni i tyre?

Në shumicën e feve, përmendet ndonjëherë "fryma, shpirti dhe trupi" kombinimi. Prandaj, shumica e njerëzve kanë dëgjuar për ato terma, por ndoshta kjo është mjaft e vështirë për të përcaktuar dy të parat, ndërsa ne të gjithë e dimë se çfarë një trup. Unë vetë e kam përshkruar trupin tonë si bio-kompjuter dhe [...]

Vazhdo leximin »

Çdo gjë nën diell është në harmoni

paraqitur në INSULIME TË RI by në 16 Prill 2015 9 Comments
Çdo gjë nën diell është në harmoni

'Çdo gjë nën diell është në harmoni'; është ajo që grupi Pink Floyd këndon në këngën e tyre 'Eclipse'. Çdo gjë nën diell është 'në harmoni'. Çfarë do të thotë me këtë? I kushtova një artikull më parë (shih këtu), por u frymëzua sot që të kthehesha në të. Nëse gjithçka [...]

Vazhdo leximin »

Si ju shkëputeni nga matrica dhe ende mbijetoni brenda saj?

paraqitur në INSULIME TË RI by në 16 Prill 2015 4 Comments
Si ju shkëputeni nga matrica dhe ende mbijetoni brenda saj?

Në shtator 2014 kam marrë - të aanleidling nga artikujt e mi në matricën - disa herë pyetjen që lexon në thelb: "Si mund të heq veten nga matrica dhe unë ende mund të mbijetojnë në matricën" Për shembull, ka pasur dikush tjetër Pyetja e kërkuar [quote] Unë kam qenë i interesuar për disa kohë [...]

Vazhdo leximin »

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër