Magic Leap një investim i Google përziejnë iluzionin dhe realitetin

paraqitur në FILOZOFIK by në 26 Tetor 2015 2 Comments

inception_mirrorJavën e kaluar diskutova mundësinë e jetesës në një botë virtuale, ku bëra një referencë për vëzhgimet shkencore, të tilla si përshkrimi i universit me 'teorinë e vargut' (teoria e vargut) që sillet sipas kodit kompjuterik (shih këtu). Unë gjithashtu diskutova mundësinë e një simulimi brenda një simulimi. Kjo më së miri mund të kuptohet duke philosophising në lidhje me mundësinë që ne mund të ndërtojmë botë dixhitale brenda të cilave ne mund të ngarkojmë 'vetëdijen' tonë dhe pastaj dikush që merr një simulim të ri ndërton brenda atij simulimi. Mendoni për konceptin e ëndrrës në një ëndërr siç tregohet në filmin Inception. Shtresëzimi shumëdimensional lind si një ëndërr në një ëndërr në një ëndërr, dhe kështu me radhë.

Më shpesh I quajtur Ray Kurzweil si kreu teknike të Google duke pohuar se ne kemi avatars tona në 2045 dhe për të krijuar botët digjitale nuk janë ato reale. Lexo përsëri në atë kontekst tha en tha në mënyrë që të zbuloni se planet e Google janë shumë serioze. Nuk është për asgjë që ata të investojnë miliarda në këto zhvillime. Pak kohë më parë, një gjysmë miliardë tjetër u derdh në kompaninë Magic Leap që zhvilloi një teknologji të re për ta bërë 3D të gjallë. Kompania nuk përdor projeksion holographic ose të stereoscopy autoPor punon me teknologji foton ku rrezatimi elektromagnetik si ajo u përdorur për të dhënë informacion për qendrën vizuale në tru që shkakton truri ynë të gjallë të perceptimit tre-dimensionale në mjedisin e vërtetë vërejtur. Në fakt, sytë nuk janë të mashtruar, por komunikohen drejtpërsëdrejti nëpërmjet fotoneve me neurotransmetues në qendrën vizuale të trurit. Prandaj sytë shërbejnë vetëm si një portë për qendrën vizuale. Efekti që kjo prodhon është se ne i perceptojmë gjërat si të gjalla dhe 'të ngurta' që janë krijuar nga softueri. Në videon më poshtë mund të shihni se çfarë duket.

Pse është një zhvillim interesant dhe vlen të përmendet në këtë faqe interneti? E pra, si lexues besnikë mund të kujtojnë ende, CEO i Google, Scott Huffman, tha në 2013 se të gjithë kanë një çip në kokën e tij gjatë viteve 5. A mendoni se kjo është një ide e pakëndshme? Ah, të rinjtë kanë të ardhme dhe pajisjet bëjnë pjesën tjetër. Nëse Huffman ka të drejtë, kjo ndodh tashmë në 2018. Por nëse mendoni për një çip fizik, si pako RFID në Roterdam Baja Beachclub është vendosur në krah, ju jeni në të vërtetë të modës së vjetër. Kjo ishte tashmë në 2004. Ligji i Moore na mëson se deri në atë kohë diçka e tillë ndoshta mund të jetë tashmë në nivelin e qelizës si rezultat i zhvillimeve në fushën e nanoteknologjisë. Po sikur çdo neurotransmetues në qendrën pamore të trurit të marrë një copë hardware? A e konsideroni këtë një mendim absurde? Pastaj ju ende keni shumë pak nocion të asaj që po ndodh në atë zonë. Zhvillimet aktuale, të tilla si ato të "Magic Leap", janë tashmë pioniere, por Google nuk po investon në këtë gjë për asgjë. Planet janë të bashkojnë realitetin virtual me "realitetin real". Sa mund të pyesim veten nëse jetojmë tashmë në një realitet virtual, është e qartë se hapja drejt ngarkimit të ndërgjegjes sonë në një botë virtuale po afrohet. Nëse softueri dhe rrjeti për këto opsione janë në duart e kompanisë 1, mund të imagjinoni se mund të krijohet një burg i ri dhe ekstra i vetëdijshëm. Për fat të mirë, ekziston diçka si ngatërresë kuantike. Ju mund të lexoni të gjitha në lidhje me atë në të lartpërmendurat artikulli i mëparshëm në këtë temë. Mendoni për këtë.

Lista e lidhjeve burimore: beamerexpert.wordpress.com, emerce.nl

Etiketa: , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (2)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. zhabinë ka shkruajtur:

  Dikush ende nuk mund të jetë më me mendjen e tij të Boerit.

  Google Makina, metra të zgjuar, telefona të zgjuar, Smart TV,
  Gjithashtu Eindhoven do të realizojë ndriçimin e rrugëve LED në Stratumseind ​​për turmën e natës
  më mirë për të udhëhequr në drejtimin e duhur?

  Shikoni këtë;

  https://www.youtube.com/watch?v=tPLyipKxyMw

  Por çfarë atëherë është sfondi?

  https://www.youtube.com/watch?v=qfIO95W2nOc

  Dhe çfarë thonë ata përsëri këtu, dallimet mes tyre
  Bota fizike dhe bota digjitale, Ehhh ..

  https://www.youtube.com/watch?v=jEyFuz0djL8

  Një botë e saj Crazy Crazy, Dream mbi ...

 2. njeri i lirë ka shkruajtur:

  http://nos.nl/teletekst#105.. ata edhe çmimin shpërblime për të, pa duket apo skuqem.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër