Pse 'të menduarit ndryshe' çon në refuzim dhe mendimet e konspiracionit të konsiderohen si të rrezikshme

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 30 Mars 2017 8 Comments

george-Orwell-thënë-the-vërtetaNëse ju njerëzit që tregon të dhëna shumë të thjeshta, të tilla si mungesa e një avioni në Pentagon pas sulmeve të 911 dhe rënies së ndërtimit 7, ndërkohë që nuk kishte asnjë avion fluturuar, do të ndonjëherë një nxitje ngritur mbi një jetë e mundur komplot për të menduar. "Kjo ishte në SHBA dhe diçka e tillë mund të ndodhte akoma"Mendimi mund të jetë atëherë. Nëse fillojmë një luftë në Irak, sepse atje do të gjendeshin armë të shkatërrimit në masë dhe shumë vite më vonë duket qartë që qëndron në lidhje me këtë, shumë njerëz shtrëngojnë shpatullat e tyre dhe mendojnë "Ah, mirë dhe se Sadam Huseini duhej të largohej gjithsesi". Gjenerata e re ndoshta do të jetë e gjitha e keqja. Për njëzetat tani, 911 është tashmë më shumë se 16 vite më parë, ashtu si lufta në Irak për atë gjeneratë është ndoshta një pjesë e mjegullt e historisë. Kush grinds? Kush kujdeset? Pas të gjitha, ne jetojmë në këtu dhe tani. Pse doni të shqetësoheni me pyetjen nëse njerëzit po gënjiten për një ngjarje? Në fund të fundit, ka liderë politikë që nganjëherë bëjnë gjëra për arsye strategjike dhe një gënjeshtër për të mirë, ne do t'i dëshironim t'i falim një herë.

Arsyeja Martin Vrijland marrë gjithmonë probleme në ekranin tymit (e cila me sa duket sytë e shumë të tërhequra me dezinformata nga mediat) për të shpërndarë, për shkak se shumë njerëz duket të vuajnë nga "pesë eksperimente majmuni'- efekt. Kjo video është postuar në këtë faqe në mënyrë të përsëritur, por mbetet e vlefshme për ta parë përsëri seriozisht (kliko këtu). Historia është si më poshtë:

Një grup majmuni në kafaz ku një banane është vendosur në një shkallë, gjithmonë merr një peshë të ujit mbi ta kur 1 e majmunëve dëshiron të ngjitet në shkallë për të rrëmbyer banane. Në një moment të caktuar - kur një nga majmunët i afrohet shkallës për t'u ngjitur - ky majmun dënohet nga pjesa tjetër e grupit. Pas të gjitha, askush nuk është duke pritur për atë dush të ftohtë. Nëse 1 i majmunëve në grup zëvendësohet më pas nga një i ri, dënohet menjëherë nga pjesa tjetër e grupit nëse dëshiron të ngjitet në shkallë. Nuk nevojitet dush i ftohtë për këtë. Majmuni i ri është i frikësuar dhe e lë atë të ngjitet në shkallë. Në këtë mënyrë, i gjithë grupi zëvendësohet një nga një derisa asnjë majmun nga grupi origjinal nuk ka mbetur në kafaz. Të gjitha majmunët në grup do të ndëshkojnë gjithmonë një majmun të ri sapo të përpiqet të rritet në shkallë për të kapur banane.

Kështu, në një grup, shfaqet një lloj kodi apo parimi i pashprehur, i cili pas disa gjeneratave nuk mund të shpjegohet më. Pra, edhe nëse keni dyshime në lidhje me natyrën e vërtetë të sulmeve 911, nuk do të mendoni ta quani atë një ditëlindje. Ose, për shembull, merrni një temë si Holokausti. Kjo është një temë që ju nuk bëni aspak pyetjet tuaja të pyetjeve duan të kontribuojnë. Pastaj pjesa tjetër e grupit të majmunëve menjëherë fillojnë të verbalizojnë njëri-tjetrin. Edhe pse një majmun në grup do të tregonte se banana është thjesht ushqimor dhe mund të ngjitesh në shkallë, grupi e mban atë nga ai. Mund ta quajmë mentalitetin e grupit të majmunëve si 'grup mendoj'. Pikëpamja e përgjithshme e grupit është se thjesht 'nuk është bërë' për t'u ngjitur në atë shkallë dhe argumentimi as nuk është i mbuluar. Edhe pse 'kolapsi' (çfarë bëjnë majmunët) mund të përkthehet në 'kolaps verbal' nga imazhi me të cilin njerëzit janë të informuar (dis) përmes mediave kryesore, librave, filmave dhe burimeve të tjera. Por efekti kryesor i këtyre burimeve të informacionit është ai i efektit të frikshëm të dushit të ftohtë.

Kohët e fundit, ne kemi parë përpjekje ekstreme nga "rendi i vendosur" për të shtypur ndonjë shënim kritik në internet. Kjo filloi me emërtimin dhe përsëritjen e "teorive të konspiracionit" ose "mendimtarëve të konspiracionit" të stigmës dhe rezultoi me stigmën "lajme të rreme". Në fillim, janë bërë përpjekje të furishme për të deklaruar njerëzit me mendim devijues; Më pas, kishte një vështrim (në dukje) serioz përmes një programi si 'Complot ose jo', që më pas të hyjë në fazën e censurës. Kompanitë e mediave sociale si Facebook janë akoma aktive për të punuar me të në këtë censurë. Mediat kanë filluar të veprojnë si dush të ftohtë në 'pesë eksperimente majmuni. Tani kjo nuk është vetëm një film për majmunët, por është një shpjegim i thjeshtë i eksperimentit Asch (këtu shpjegohet).

Pyetja që mbetet e hapur është "Kush kujdeset? Pas të gjitha, ne jetojmë në këtu dhe tani. Pse doni të shqetësoheni me pyetjen nëse njerëzit po gënjiten për një ngjarje?". Zakonisht hahet një banane është mjaft e shëndetshme për një majmun. Zbulimi se një pemë e tymosur është tërhequr (dhe është duke u tërhequr) rreth perceptimit të botës është ndoshta mjaft i shëndetshëm. Problemi i vetëm është që ambienti juaj do të përpiqet t'ju ndalojë. Pse është kjo 'mjaft e shëndetshme'? Sepse ti then the statusi aktual e jetës suaj fillon të shohë përmes dhe të marrë masa për të. Ky status ndoshta shprehet më së miri nga karakteri në filmin The Matrix quajtur Morpheus. (Shikoni videon dhe lexo më tej nën videon)

Nëse doni që kjo faqe të vazhdojë të ekzistojë, përkrahja juaj është me të vërtetë urgjente. Duke u bashkuar me këtë faqe ju përkrahni punën e Martin Vrijland me një donacion. Në këtë mënyrë ju përkrahni punën e dikujt që ka dhënë gjithçka, është thyer në internet dhe vazhdon të ngjitet në shkallë. Ai sfidon shumë "dushe të ftohta" për të luftuar për të vërtetën. Ndihmoni të ruani gjurmën e fundit të gazetarisë së lirë. Bëni një një donacion një herë ose të bëhet një anëtar i 2 euro në muaj duke klikuar mbi këtë buton:

ANËTAR I FJALË

Tags: , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (8)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Sot kam gjetur këtë klasik të përjetshëm dhe mendoj se është e përshtatshme për gjendjen e punëve në vend?

  "Holandezi është një thes i miellit, ju mund të vazhdoni ta goditni, ai kurrë nuk do të qëndrojë".

 2. PasOpSmoking parandalon tharjen e trurit ka shkruajtur:

  Terroristët fluturojnë në aeroplan Mobile, Alabama Stadium -1998
  Unë mendoj se ai është i fortë! Shërbimi chapeau Paulstal!

 3. PasOpSmoking parandalon tharjen e trurit ka shkruajtur:

 4. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  @Martin, a nuk zhvillohen të gjitha zhvillimet në skenën e tanishme botërore paralelisht me planin master zonal për të ulur 'karrigen shpirtërore' në Jerusalem në Malin e Tempullit?
  http://www.martinvrijland.nl/alles/het-gevaar-van-geheime-genootschappen-en-de-vrijmetselarij/

  Pra, kjo ishte për deklaratën e Balfour:
  "Në gusht 28 1909 Illustrated London News botoi një artikull spektakolare dhe shumë të detajuar me titull" Plani i Masonëve për të rindërtuar Tempullin e Solomonit në Jerusalem. Tre vjet më vonë (shtator 22 1912) The New York Times botoi një artikull të ngjashëm, "Tempulli i Salomonit:. Orari i Masonëve për të rindërtuar dhe opinionet rreth hebrenjve"

  Artikuj 1914 u botuan rregullisht. Disa janë marrë deri në fund të detajeve, të tilla si një mesazh se toka në të cilën Kupola e Shkembit qëndron sot, do të blihet në fshehtësi, dhe planet për ndërtimin e Tempullit të Tretë tashmë janë përfunduar. Hulumtuesit kanë zbuluar që prej se ekziston një konspiracion fshehur organizuar nga Freemasons, e cila është duke pritur për kohën e duhur, vendin dhe rrethanat për të rindërtuar tempullin e ri nga i cili "përfaqësuesit tokësorë" e tyre do të duhet të mbizotërojë.

  • ZalmInBlik ka shkruajtur:

   Raportohet 20: 20
   Informacion i ri Shvat 21, 5766, 19 / 02 / 06

   Shefi Rabbi i kërkon Dalai Lamës të ndihmojë në ngritjen e OKB-së në Jerusalem

   (IsraelNN.com) Ashkenazi Shefi Rabbi Izraelit, Yonah Metzger, takim me Dalai Lamën, një murg budist i cili është lider i Tibetit, sugjeroi se përfaqësuesit e feve të botës establishement një Kombet e Bashkuara në Jeruzalem, që përfaqëson fetë në vend të kombeve, si OKB aktualisht i bazuar në Nju Jork.

   "Në vend që të planifikojë luftën bërthamore dhe të blejë tanke dhe avionë luftarakë, ai do të investojë në paqe", tha Metzger. Ai më vonë raportoi se udhëheqësi tibetian ishte shumë i emocionuar për këtë ide dhe ofroi të ndihmonte në avancimin e saj.

   Gjithashtu në takim ishin Shefi sefardit Rabbi Shlomo Amar, Rabbi David Rosen i Komitetit amerikan hebre (i cili është në marrëdhënie të mira me Kishën Katolike Romake), Rabbi Menachem Froman i Tekoas, KADIS (rabinëve etiopian) dhe sheikët ndryshme islame.
   http://www.israelnationalnews.com/News/Flash.aspx/98813

 5. Averroes ka shkruajtur:

  Gëzuar Pesach ????

 6. PasOpSmoking parandalon tharjen e trurit ka shkruajtur:

  Shifrat si Adam Kokesh duhet të sigurojnë që 'mendimtarët e konspiracionit' të shihen si idiotë të rrezikshëm.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër