Vrasjet e tmerrshme të Romy Nieuwburg dhe Savannah Dekker

paraqitur në ANALIZA E LAJME, ROMY & SAVANNAH RASTI by në 10 Qershor 2017 5 Comments

Javën e kaluar unë u kontaktua shumë me pyetjen se çfarë mendova për vrasjen e Romy dhe Savannah. Epo, ka vetëm përgjigje 1 për: të tmerrshme! Unë nuk kam me të vërtetë ndjekur lajmin në lidhje me dy-vjeçare vajza 14 në fillim, sepse unë kam një vajzë në atë moshë, nëna e të cilit e mban atë tërësisht larg nga unë. Sepse nuk e shoh vajzën time, ishte shumë emocionalisht intensive për mua. Unë thjesht nuk mund të trajtoj asgjë në të gjitha. Kjo është për mua një dritë që unë nuk mund të shoh vajzën time dhe pastaj lexoni një histori në lidhje zhdukur vajza në të njëjtën grupmoshë, të cilët janë në fund të fundit gjetën të vrarë. Do t'ju ndodhë! Vajza juaj në krye të jetës së saj është duke u nisur nga jeta! Ky është tmerri i pastër dhe sigurisht që nuk shoh ndonjë komplot. Unë shoh media të jetë tjerrje shumë gënjeshtra në shtetin dhe guxoj të them se në shumë raste është rasti, por do të nuk mund të besoj se në këtë rast.

Por kjo është ndoshta edhe problemi. Ne nuk mund t'i besojmë gjërat ndonjëherë sepse na prek aq emocionalisht. Si rezultat, ne shpejt dështojmë të shikojmë në mënyrë kritike ose të hetojmë. Sidomos kur diçka ju godet shumë; atëherë ndonjëherë ndonjëherë edhe refuzoni të merrni hapin e vështrimit në mënyrë kritike. A po vuaj nga kjo vetë? Media shpesh i bën gjërat aq bindëse saqë zakonisht jepni tregimin. Në këtë rast, megjithatë, nuk ka asnjë arsye të mendosh se një histori është shkruar. Në disa raste të tilla si sulmet terroriste, ndonjëherë mund të tregoni shenja ose gabime të qarta, kështu që mund të thuhet se diçka është vënë në skenë. Ndonjëherë ka një sulm të flamurit të rremë. Në ato raste, është e qartë se një axhendë duhet të shtyhet përmes parimit 'Problemi, Reagimi, Zgjidhja', Ku është problemi formuar nga terrori, reagimi në përgjithësi çon në frikën dhe ankthin e popullsisë dhe gjendja e zgjidhje të (vetë-krijuar) aanreikt problemit në formën e edhe më shumë masave shtet policor.

Po, ju mund të mendoni se në këto raste (sepse ata janë 2 2 biznesit me disa të pandehur të rinj, dy prej të cilave kanë njohur tashmë) Është e qartë, media sociale është në pikën ka luajtur një rol të madh në, për shembull, xhelozinë që flakëron. Prandaj mund të jetë që këto gjëra do të përdoren përfundimisht për një axhendë. Ju mund të mendoni, për shembull, më shumë kontroll mbi mediat sociale; Ju gjithashtu mund të mendoni të promovoni një çip nën lëkurë, kështu që ju (shteti) mund të shihni në kohën reale ku është fëmija juaj. Por deri tani nuk shohim asnjë indikacione në këtë drejtim, në mënyrë që të pushoni vetëm 1 gjë dhe që është pikëllim i madh për prindërit e viktimave. keqbërësit prindërit do të shkojë nëpër ferr, sepse që tani pret tij ose fëmija i saj të bëhet një vrasës.

Ndoshta është e dobishme që në çdo rast t'u vihet në dukje prindërve si fëmijë përdorimin e mediave sociale në përgjithësi. Edhe pse nuk dihet fare rreth gjendjes së vrasjeve, mund të imagjinoni se sot është më e lehtë për të gjetur se ku është fëmija juaj. Pas të gjitha, ata shpesh e tregojnë veten përmes aplikacioneve të tilla si Snapchat. Në këtë kontekst, autorët potencialë mund të jenë më të lehtë për të kërkuar fëmijën tuaj dhe për të shkuar në aktin e gabuar. Gjithashtu, xhelozia mund të shpërthente më shpejt, sepse fëmijët i shohin dhe i tregojnë çdo gjë nga njëri-tjetri. Prindërit e djemve të rinj mund të kenë nevojë të mësojnë më shumë për lojrat që luajnë dhe lehtësinë me të cilën mësojnë të bëjnë një vrasje virtuale në disa lojëra. Ndikimi i lojërave të tilla është ndoshta më e dëmshme se sa mendoni. Hidhni një sy në përpilimin e mëposhtëm të vrasjeve brutale në GTA5 (Grand Theft Auto 5). A mund të imagjinoni kur leni fëmijët tuaj të luajnë lojëra të tilla, sa ndikon pragu i ndjenjës së tyre për vrasje? Në këtë kontekst, mund të jetë e dobishme të shqyrtojmë më nga afër efektet e rrezikshme të programimit subkoshilues, mesazhet e fshehura në lojëra dhe të tjera MK Ultra teknika të ngjashme.

Jam këtu tani shumë thellë në efektet e lojrave dhe mediat sociale, por do të doja të theksoj se ajo mund të jetë i mençur për të tërhequr dhe për të mbajtur botën e vërtetë fëmijët tuaj më shumë nga bota digjitale. Për më tepër, unë pushoj në heshtje dhe një ndjenjë të trishtuar për atë që ka ndodhur me këto vajza të reja. Duhet të jetë ferri për prindërit, familjen dhe miqtë.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (5)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Më poshtë është vetëm një mendim nga një lexues në Facebook (shih këtu) në lidhje me Romy dhe Savannah. Unë jam kurioz se çfarë mendojnë lexuesit e tjerë për këtë.

  Dita e Martinit,

  A mund të jem i lirë të përgjigjem me anë të postës suaj për vajzat?

  Një teori:

  Savannah u rrëmbye gjatë udhëtimit të saj në biçikletë të enjten pasdite dhe u vra më vonë gjatë asaj fundjave (ndoshta për një viktimë të elitës Pentekostale (kush e di ku)). Ajo mund të kthehej në vend vetëm pas sakrificës (në natën e 4 / 5 Qershor.

  Zona është shitur tashmë në 11.40 dielën rreth vendit të Savannah (për të mos qenë atje shkoi në kërkim dhe ata mund ta përdorin atë në mënyrë jo si referencë) në pritje të kthimit të mëvonshëm të trupit pajetë. E gjithë e diela u shtri me justifikimin se trupi u afrua me gjithë kujdes, derisa trupi më në fund arriti pas mesnatës.

  Romy
  Ishte në të vërtetë synimi që Savannah të gjendej në vendin ku u gjet Romy. Ky vend ishte pak më larg dhe nuk ishte e mundshme që do të kontrolloheshin në ditët e ndërhyrjes. Ai ishte i zënë këtu të premten mbi vendin më të publikojë fotot (padyshim organizuan dhe e palogjikshme që është bërë ekzaminim mjeko-ligjor ndërsa policia ecin nëpër) për të bërë zbulimin e S, por kjo është ndoshta kap pa dashje nga telegrafit dhe publikuar si Zbulimi i S. ajo ishte shumë herët, në fund të fundit, S. mund të sillet vetëm kthehet pas sakrificës, por publikimi nuk mund të shkojnë prapa dhe e kishte për të shpjeguar se një tjetër ad hoc 14 vajzë vjeçare është gjetur. Ky skenar duhet të vazhdojë.

  Megjithëse e komplikuar, zgjedhja u bë për të dalë me një viktimë tjetër me anë të një profili VicSim. Romy nuk është real. Ajo nuk është më shumë se një viktimë e simuluar. Këto profile janë të gatshme për thirrje nga një kompani me seli në Holandë. Se Romy një VicSim është që ju mund të shihni fotot e vetëm 3, ngushëllimet 3, një profil praktikisht bosh FB pa miqtë, një shkollë private dhe një motër, një mësues, mik, nënën ose babanë vetëm certifikata nëpërmjet mediat kryesore të quajtur ... .

  Për ta bërë të besueshme se dy vajza janë vrarë, një fushatë e vogël është publikuar në lidhje me raportet e rreme në media lidhur me disa rrëmbime të zhdukura dhe "pothuajse". Të gjitha këto gjëra do të rezultojnë të mos jenë reale.

  Mbetet për rrëmbimin dhe vrasjen e Savannah. Ajo ndoshta u tërhoq në një makinë dhe dikush doli nga makina dhe çoi në biçikletën e saj për të kyçur atë ku biçikleta u gjet më vonë. Në drejtim të vendndodhjes së synuar (e cila më vonë iu caktua Romy).

  Savannah u soll përsëri në vendin tjetër ose në shikuesin natën nga e diela deri të hënën, ku ajo ishte identifikuar ndoshta nga familja.

  Të dy autorët shpejt mund të "gjejnë", sepse ata ishin plotësisht të fabrikuar. Ajo e Romy tashmë mund të futet dhe të rrëfeu javën e kaluar, sepse Romy nuk ekziston ose i afërmi i saj. E gjithë vendi mund të falet prapa dyerve të mbyllura.

  16 vjeçari "kriminel" i Savannah së shpejti do të lirohet dhe pastaj çështja Savannah do të mbetet e pazgjidhur. Ndërkohë, tashmë është shpallur se rasti Savannah është "i komplikuar".

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Dhe një lexues tjetër u përgjigj gjithashtu nëpërmjet një mesazhi privat:

   Martin ju e dini se disa njerëz bëjnë vrasje rituale, këto raste 2 që i gjej shumë afër njëri-tjetrit. Dhe koha është gjithashtu shumë rastësi .. a nuk mendoni?

   Po sikur vajza e parë të mos ishte e dobishme për një ritual dhe prandaj i dyti u rrëmbye?

   Çka nëse djemtë që u arrestuan ishin thjesht të fundit për të folur me ta? duke i bërë ato të përdoren si kokë turku?

   Siç thoni ju, a nuk e shihni pikëpamjen tuaj emocionale për këtë çështje në pikëpamjen tuaj kritike për këtë çështje?

   14 në 16 vjeçare janë të aftë të dëmtojnë shumë, por vrasin dhe hedhin dikë kaq tmerrësisht? Dhe pastaj 2 herë në një rresht? Kur ishte hera e fundit që një 16 vjeçar në Holandë përdhunoi një vajzë dhe vrau.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Ka filma Snapchat nga të dy Romy Nieuwburg dhe Savannah Dekker

   1. Romy:
   http://www.martinvrijland.nl/wp-content/uploads/2017/06/video-1497116394.mp4

   2. savannah:
   http://www.martinvrijland.nl/wp-content/uploads/2017/06/video-1497116649.mp4

   Por në qoftë se supozoni një qasje absurde (siç pretendon të anketuari në Facebook), kjo mund të arrihet edhe me teknikat e mëposhtme:
   https://www.youtube.com/watch?v=uIvvHwFSZHs

   Mbetet një histori e çuditshme

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Çka është e dukshme: Romy Nieuwburg u ul në fshatin Glind në shkollë [quote]:
   Glind, që ka rreth 650 banorë, njihet edhe si fshati i të rinjve De Glind. Kjo është për shkak se i gjithë fshati është i organizuar rreth kujdesit të të rinjve. Rreth 120 jetojnë nga shtëpia. Për më tepër, rreth njëqind fëmijë me probleme komplekse përdorin edhe lehtësirat.

   Më shumë se një e katërta e shtëpive janë një shtëpi që zëvendëson familjen ose një shtëpi ku prindërit birësues kujdesen për fëmijët. Kujdesi i të rinjve mbikëqyret nga Fondacioni Rudolph. Është kohët e fundit që disa familje të tjera kanë jetuar atje sesa ato të ofruesve të kujdesit shëndetësor në fshat. Donnerschool JH është gjithashtu një institucion për fëmijët të cilët për arsye të ndryshme (përkohësisht) nuk mund të marrin pjesë më në një shkollë të rregullt.

   Burimi: http://www.destentor.nl/binnenland/school-romy-opnieuw-een-van-ons~ad485fcc/
   http://www.martinvrijland.nl/wp-content/uploads/2017/06/de-glind-achterveld-romy-nieuwburg.png

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Romy nuk duket si një fëmijë me aftësi të kufizuara të të mësuarit në videon Snapchat. Cituar nga faqja e internetit e shkollës:

   Shkolla JH Donnerschool është një shkollë e zakonshme, por është e veçantë dhe e veçantë. Një shkollë për nxënësit e veçantë që kanë humbur kontrollin e tyre (përkohësisht) dhe që komunikojnë përmes sjelljes së problemeve. Nxënësit për të cilët mësimi nuk ndodh automatikisht.

   https://www.donnerschool.nl/algemeen/zo-zijn-we

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër